Türkiye'de entegre sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik bir model önerisi
A proposed model for the development of integrated healthcare services in Turkey
- Tez No: 1002076
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT AKBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dünyada sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliği için yenilikçi yaklaşımlar geliştirilmektedir. Bu yaklaşımlardan biri pek çok ülkede uygulanan entegre sağlık hizmeti sunum modelidir. Türk sağlık sisteminde de sürdürülebilirlik açısından yenilikçi uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. 12. Kalkınma Planı ve Sağlık Bakanlığı 2024-2028 Stratejik Planı incelendiğinde belirtilen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için entegre sağlık hizmeti sunumunun yararlı olacağı öngörülmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de entegre sağlık hizmetlerinin uygulanabilirliğini paydaş görüşlerine dayalı olarak incelemek; geçişin nasıl olması gerektiğini ortaya koymak; Türk sağlık sisteminde uygulanabilir bir örgütsel yapılanma modeli önermektir. Bu kapsamda entegre sağlık hizmeti kavramının ne anlam ifade ettiği; entegre sağlık hizmetlerinin niçin gerekli olduğu; Türkiye'de entegre sağlık hizmeti sunumuna geçişin nasıl sağlanacağı; örgütsel yapılanma, koordinasyon ve kontrolün nasıl olacağı; performans ölçütleri ve geri ödeme yöntemlerinin neler olması gerektiği; entegre sağlık hizmetlerinin avantajları; ve geçişte karşılaşılabilecek güçlüklerin neler olabileceği araştırmanın temel sorularıdır. Çalışma nitel araştırma kapsamında fenomenolojik araştırma desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri sağlık sistemi içerisinde görev, yetki ve deneyimleri açısından entegre sağlık hizmeti sunumuna hakim dört paydaş grubundan (hizmet sunucuları, bürokratlar ve yöneticiler, geri ödeme kurumu uzmanları ve akademisyenler) 27 katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Analizler MAXQDA Analytics Pro 24.9.1 programına aktarılarak içerik analiziyle gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, entegre sağlık kavramı, gereklilikler, kolaylaştırıcılar, zorlaştırıcılar, geçiş dinamikleri, organizasyon, koordinasyon ve kontrol yapısı, performans ölçütleri, geri ödeme yöntemleri, avantajlar ve güçlükler şeklinde on tema ortaya çıkmıştır. Entegre sağlık hizmetleri bütüncül, sürekli ve kişi odaklı; iş birliği ve ekip kültürüne dayalı bir yaklaşım olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca paydaş görüşlerine göre entegre sağlık hizmetleri modelinin uygulanabilirliği ve gerekliliği konusunda yüksek düzeyde bir uzlaşı bulunduğu görülmektedir. Entegrasyonun niçin gerekli olduğu konusunda en fazla vurgulanan husus, sistemin parçalı yapısı ve koordinasyon ihtiyacıdır. Entegrasyona geçişte öne çıkan dinamikler, dijital ortak veri altyapısı, plan, politika ve stratejilerin oluşturulması, mevzuat düzenlemelerinin yapılması, insan kaynağının hazırlanması, yönetim kültürünün geliştirilmesi, pilot uygulamalarla kademeli geçiştir. Geliştirilen organizasyon modelindeki yapılanma mikro, mezo ve makro olmak üzere üç düzeyde ortaya çıkmaktadır. Mikro düzeyde sahadaki uygulamaların yürütülmesi ve veri toplama; mezo düzeyde hizmetlerin kontrol ve denetimi; makro düzeyde ise politika oluşturma ve strateji belirleme süreçlerinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Performans değerlemede süreç ve sistem verimliliğine dayalı ölçütler öne çıkmaktadır. Entegrasyonun uygulanmasına destek olabilecek geri ödeme yönteminin, kalite ve değer odaklı ödeme yöntemleri olması gerektiği diğer önemli bir sonuçtur. Entegre sağlık hizmetlerinin Türk sağlık sistemine sağlayacağı en önemli avantajlar sürdürülebilirlik ve finansal verimliliktir. Ancak geçiş ve uygulama sürecinde karşılaşılabilecek güçlükler arasında hizmet sunucuları açısından direnç ve uyumsuzluklar görülebileceği dikkate alınmalıdır. Sonuç olarak entegre sağlık hizmetleri modelinin Türk sağlık sistemi için elverişli olduğu öngörülmektedir. Bu kapsamda sağlık sistemi içerisindeki tüm paydaşların dâhil edildiği entegre sağlık hizmeti sunum modeline geçiş önerilmektedir. Bu modelin ortak dijital veri altyapısı ve mevzuat düzenlemeleriyle desteklenmesi, değer odaklı uygulamaların önceliklendirilmesi ve pilot çalışmalar yoluyla yaygınlaştırılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Innovative approaches are increasingly being developed worldwide to ensure the sustainability of health systems. One of the most prominent of these approaches is the integrated healthcare delivery model, which has been implemented in various countries. In the Turkish health system, there is also a growing need for innovative strategies to support long-term sustainability. An examination of the 12th Development Plan and the Ministry of Health 2024–2028 Strategic Plan suggests that integrated healthcare delivery may play a critical role in achieving the stated policy objectives. The aim of this study is to examine the applicability of integrated healthcare services in Türkiye based on stakeholder perspectives, to explore how the transition process should be structured, and to propose an organizational model suitable for the Turkish health system. The study addresses key research questions concerning the meaning attributed to integrated healthcare, the necessity of integration, transition mechanisms, organizational structuring, coordination and control processes, performance measurement criteria, reimbursement mechanisms, potential advantages, and anticipated challenges. The study was designed as a qualitative inquiry grounded in a phenomenological research approach. Data were collected through in-depth interviews with 27 participants representing four key stakeholder groups with relevant authority and experience within the health system: service providers, bureaucrats and administrators, reimbursement institution experts, and academics. Data analysis was conducted using MAXQDA Analytics Pro 24.9.1 and interpreted through content analysis. The findings revealed ten major themes: the concept of integrated healthcare, system-level necessities, facilitating factors, constraining factors, transition dynamics, organizational structure, coordination and control mechanisms, performance measurement, reimbursement methods, advantages, and implementation challenges. Integrated healthcare services were predominantly conceptualized as a holistic, continuous, and person-centered approach grounded in collaboration and team-based practice. Stakeholder perspectives indicated a high level of consensus regarding both the necessity and applicability of integrated healthcare models. The most frequently emphasized rationale for integration was the fragmented nature of the existing system and the resulting need for improved coordination. Critical transition dynamics identified by participants included the establishment of a shared digital health data infrastructure, development of policy and strategic frameworks, regulatory adjustments, workforce preparedness, enhancement of managerial culture, and phased implementation through pilot programs. The proposed organizational model encompasses three interconnected levels: micro (service delivery and data generation), meso (oversight and operational coordination), and macro (policy development and strategic governance). Performance evaluation mechanisms were found to be primarily oriented toward process efficiency and system-level effectiveness. Value-based and quality-oriented reimbursement models emerged as the most suitable financing mechanisms for supporting integrated healthcare delivery. The principal advantages of integration for the Turkish health system were identified as improved sustainability and financial efficiency. Nevertheless, potential implementation barriers, particularly provider resistance and adaptation challenges, were also highlighted. In conclusion, the integrated healthcare delivery model is considered highly relevant and feasible for the Turkish health system. A system-wide transition toward integrated healthcare involving all stakeholders is recommended. Such a transition should be supported by interoperable digital data systems, regulatory alignment, prioritization of value-based practices, and gradual scaling through pilot implementations.