Kurumsal yönetim uygulamalarının kar dağıtım politikasına etkisi: ABD örneği
The impact of corporate governance practices on dividend policy: Evidence from the USA
  1. Tez No: 1002077
  2. Yazar: ALLAH MOHAMMAD NAZARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN HÜSEYİN ÇETENAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Kurumsal yönetim, firma düzeyinde şeffaflığın, hesap verebilirliğin ve hissedar haklarının korunmasının temel unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Rekabetin yoğun olduğu sermaye piyasalarında firmalar, yatırımcı güvenini artırmak ve vekâlet maliyetlerini (agency costs) azaltmak amacıyla etkin bir temettü politikası izlemek durumundadır. Bu bağlamda, kurumsal yönetim uygulamaları ile firmaların yatırımcılarına sağladığı nakit getiriler arasındaki ilişki, finans literatürünün güncel tartışma konularından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetim uygulamalarının firmaların temettü verimi üzerindeki etkisini Temsilcilik Teorisi çerçevesinde incelemektir. Araştırma evreni, veri tutarlılığını sağlamak ve sektörel sapmaları önlemek amacıyla New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) işlem gören ve üretim sektöründe (SIC 1999–4000) faaliyet gösteren firmalarla sınırlandırılmıştır. Analizde, 2010–2021 dönemini kapsayan dengesiz panel veri seti kullanılmıştır. Bağımlı değişken olan temettü veriminin 0 değerinde yığılma göstermesi ve sansürlü veri yapısına sahip olması nedeniyle, tahminleme yöntemi olarak Rassal Etkili Panel Tobit Modeli tercih edilmiştir. Analiz bulgularına göre; kurumsal yönetim kalitesini temsil eden endeks skoru ile temettü verimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuç, kurumsal yönetim standartları yükseldikçe firmaların hissedarlarına daha yüksek nakit getiri sağlama eğiliminde olduklarını göstermekte ve literatürdeki“Sonuç Modeli”görüşünü desteklemektedir. Kontrol değişkenleri incelendiğinde; firma büyüklüğü, aktif kârlılık (ROA) ve büyüme fırsatlarını temsil eden Tobin Q oranının temettü verimini pozitif yönde; finansal kaldıraç oranının ise negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Özellikle Tobin Q değişkeninin pozitif etkisi, büyüme odaklı firmaların temettü dağıtımını bir“sinyal aracı”olarak kullandıklarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is recognized as a fundamental element of transparency, accountability, and the protection of shareholder rights at the firm level. In highly competitive capital markets, firms must adopt effective dividend policies to enhance investor confidence and mitigate agency costs. In this context, the relationship between corporate governance practices and the cash returns provided to investors remains a prominent subject of debate in the finance literature. The objective of this study is to examine the impact of corporate governance practices on dividend yield within the framework of Agency Theory. To ensure data consistency and prevent sectoral bias, the research universe is restricted to non-financial firms listed on the New York Stock Exchange (NYSE) operating in the manufacturing sector (SIC 1999–4000). The analysis utilizes an unbalanced panel dataset covering the period 2010–2021. Due to the clustering of the dependent variable (dividend yield) at zero and its censored data structure, the Random Effects Panel Tobit Model was employed as the estimation method. Empirical findings indicate a statistically significant and positive relationship between the corporate governance index score and dividend yield. This result suggests that as corporate governance standards improve, firms tend to provide higher cash returns to their shareholders, thereby supporting the“Outcome Model”prevalent in the literature. Regarding the control variables; firm size, return on assets (ROA), and growth opportunities (Tobin's Q) were found to have a positive impact on dividend yield, while the financial leverage ratio exerted a negative influence. Notably, the positive effect of Tobin's Q suggests that growth-oriented firms utilize dividend distributions as a“signaling device”to the market.