Olası İzmir depreminde barınma hizmetinin etkin şekilde yönetimine ilişkin bir model önerisi: İzmir entegre çadırkenti
A model proposal for the effective management of shelter service in a possible Izmir earthquake: Izmir integrated tent city
  1. Tez No: 1002685
  2. Yazar: MURAT AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRAY YONTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İzmir ve çevresi, Türkiye'de deprem riskinin en yüksek bölgelerinden biri olup, olası büyük bir depremde hızlı ve etkin barınma hizmetlerinin sağlanması kritik bir öneme sahiptir. Bu tez, İzmir'de meydana gelebilecek olası bir deprem durumunda barınma hizmetlerinin yönetimini iyileştirmeye yönelik entegre bir model önermeyi hedeflemektedir. Çalışmanın temel amacı, mevcut sistemlerdeki koordinasyon eksikliklerini ve afet sonrası barınma hizmetlerinde yaşanan aksaklıkları ortaya koymaktır. Tez kapsamında öncelikle bir deprem ülkesi olan Türkiye genelinde afet sonrası geçici barınma uygulamaları incelenmiş, bilhassa çadırkent modelleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. İzmir özelinde geçmiş depremlerden elde edilen çeşitli veriler ve ortaya konulan resmi raporlar analiz edilerek, mevcut barınma kapasitesi, lojistik süreçler ve koordinasyon mekanizmaları üzerine kapsayıcı bir analiz yapılmış ve İzmir ili için 'Entegre Çadırkenti Yönetim Modeli' geliştirilmiştir. Bu model, barınma alanlarının planlanmasından çadır yerleşimine, temel hizmetlerin sağlanmasından güvenlik ve sağlık önlemlerine, malzeme ve insan kaynağı yönetiminden iletişim süreçlerine kadar kapsayıcı bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Entegrasyon yaklaşımı, afet öncesi hazırlık, afet anı müdahale ve afet sonrası iyileştirme aşamalarını birbirine bağlayarak temel kaynakların etkin kullanılmasını ve hizmetlerin hızlı bir şekilde yürütülmesini mümkün kılmaktadır. Modelin bir diğer önemli özelliği, farklı senaryolara uyum sağlayabilmesi ve yöneticilere karar destek mekanizmaları ile pratik çözümler sunabilmesidir. Elde edilen bulgular, yalnızca İzmir için uygulanabilir çözümler önermekle kalmayıp, Türkiye'deki diğer deprem bölgelerinde benzer şekillerde entegre barınma sistemlerinin geliştirilmesine de azami derecede katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Izmir and its surrounding area is one of the regions in Turkey with the highest risk of earthquakes, and the provision of rapid and effective shelter services in the event of a major earthquake is of critical importance. This thesis aims to propose an integrated model for improving the management of shelter services in the event of a potential earthquake in Izmir. The main objective of the study is to reveal the coordination deficiencies in existing systems and the disruptions experienced in post-disaster shelter services. Within the scope of the thesis, post-disaster temporary shelter practices across Turkey, a country prone to earthquakes, were examined, with a detailed analysis of tent city models. Various data obtained from past earthquakes in Izmir and official reports were analysed to conduct a comprehensive analysis of the existing shelter capacity, logistical processes, and coordination mechanisms, resulting in the development of an“Integrated Tent City Management Model”for the province of Izmir. This model presents a comprehensive approach covering everything from the planning of accommodation areas to tent placement, the provision of basic services to security and health measures, and the management of materials and human resources to communication processes. The integration approach enables the effective use of key resources and the rapid delivery of services by linking the stages of pre-disaster preparedness, disaster response, and post-disaster recovery. Another important feature of the model is its adaptability to different scenarios and its ability to provide decision support mechanisms and practical solutions to managers. The findings not only suggest applicable solutions for Izmir but also contribute significantly to the development of similar integrated shelter systems in other earthquake-prone regions of Turkey.