1.sınıf öğrencilerinin aile katılımı etkinlikleri ile okula uyumu
First grade students' school adjustment through family participation activities
- Tez No: 1002078
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 1. sınıfa başlayan öğrencilerin okula uyum ve okula uyum düzeylerinin geliştirilmesi için hazırlanan aile katılım etkinlikleri ile okula uyumunu sağlayarak ve öğrenciler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden, nitel deneysel desen benimsenmiştir. Çalışmaya 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Karaman'da bir devlet ilkokulunun 1. sınıfında öğrenim gören 10 öğrenci ve bu öğrencilerin aileleri katılmıştır. Araştırmanın verileri, görüşmeler ve araştırmacı gözlemleri ile toplanmıştır. Veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda aileler ve öğrenciler, etkinliklerin okula uyumu desteklediğini belirtmişlerdir. Çalışmada uygulanan etkinlikler, çocuklarının okula geçiş sürecinde ailelere ve öğretmenlere yardımcı olmuştur. Çalışma, 1. sınıf öğrencilerinin okula geçiş sürecinde ailelerin katılımını sağlayacak etkinliklerin nasıl geliştirilebileceği konusunda öğretmenlere öneriler sunulmuştur. Aile katılımı ile gerçekleşecek etkinlikler, öğrencilerin okula uyumunda öğretmenlere kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate the impact of family participation activities designed to facilitate school adaptation and enhance the school adaptation levels of students starting Year 1, thereby ensuring their adaptation to school. A qualitative experimental design was adopted from qualitative research designs. Ten students enrolled in the first grade of a state primary school in Karaman during the 2024-2025 academic year and their families participated in the study. The data for the study were collected through interviews and researcher observations. The data were analysed using content analysis. The results of the study showed that both families and students indicated that the activities supported school adaptation. The activities implemented in the study helped families and teachers during their children's transition to school. The study provided teachers with recommendations on how to develop activities that would ensure family participation in the transition process of first-grade students. Activities involving family participation will facilitate teachers' efforts in helping students adapt to school.