Minority rights in joint stock companies: A comparative analysis of the laws of the horn of africa
Anonim şirketlerde azınlık hakları: Afrı̇ka boynuzu ülke hukuklarıyla karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 894453
  2. Yazar: MOHAMED HASSAN JİCSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ALBER YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, özellikle azınlık hissedar haklarının korunmasına odaklanarak Afrika Boynuzu ülkeleri (Somali, Somaliland, Etiyopya, Kenya, Uganda) ve Türk hukukunun karşılaştırmalı bir analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma, bu bölgelerin kanunlarında yer alan boşlukları ve somut uygulamaları belirlemeyi ve azınlık hissedarların korunmasını geliştirmek için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma metodolojisi, şirket kanunları, yönetmelikler, mahkeme kararları ve akademik literatür gibi birincil ve ikincil kaynakların incelenmesini içermektedir. Bilgi erişimi, karar alma sürecine katılım, oy hakkı, kâr payı dağıtımı ve haksız uygulamalara karşı koruma gibi azınlık hissedar haklarının temel boyutları analiz edilmektedir. Bulgular, Türk Ticaret Kanunu'nun azınlık hissedarlarını korumak için nispeten sağlam yasal dayanaklara sahip olduğunu, Afrika Boynuzu ülkelerinin ise bu alanda önemli zorluklarla karşılaştığını ortaya koymaktadır. Afrika Boynuzu ülkelerinde mevzuatın çıkarılması için çaba sarf edilmiş olsa da uygulama ve yaptırım zayıf kalmakta ve azınlık hissedarlarını suistimallere karşı savunmasız bırakmaktadır. Yasal çerçevelerde tespit edilen boşluklar, yasal reformlara ve kurumsal güçlendirmeye duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Türkiye'de ve diğer ülkelerde gözlemlenen en iyi uygulamalardan yola çıkan bu çalışma, Afrika Boynuzu ülkelerindeki eksikliklerin giderilmesi için tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu öneriler arasında şirket kanunlarının değiştirilmesi, kurumsal yönetim uygulamalarının iyileştirilmesi, düzenleyici kurumların güçlendirilmesi ve hissedar aktivizminin teşvik edilmesi yer almaktadır. Bu araştırma, azınlık hissedar haklarının mevcut durumunu ele alarak ve pratik öneriler sunarak, gelişmekte olan ekonomilerde kurumsal yönetim ve yasal reformlar konusundaki tartışmalara katkıda bulunmaktadır. Bulgular ve tavsiyeler, politika yapıcılara, hukuk uygulayıcılarına ve akademisyenlere daha şeffaf ve adil bir iş ortamı yaratma, yatırımcı güvenini artırma ve Afrika Boynuzu ülkeleri ile Türkiye'de sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etme konularında yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comparative analysis of the law of the Horn of Africa countries (Somalia, Somaliland, Ethiopia, Kenya, Uganda) and Turkish law, with a particular focus on the protection of minority shareholders' rights. The study aims to identify gaps and concrete practices in the laws of these regions and provide recommendations to improve minority shareholder protection. The research methodology includes a review of primary and secondary sources such as corporate laws, regulations, court decisions and academic literature. Key dimensions of minority shareholder rights such as access to information, participation in decision-making, voting rights, dividend distribution and protection against unfair practices are analyzed. The findings reveal that the Turkish Commercial Code has relatively strong legal foundations to protect minority shareholders, while the Horn of Africa countries face significant challenges in this area. While efforts have been made to enact legislation in the Horn of Africa, implementation and enforcement remain weak, leaving minority shareholders vulnerable to abuses. The identified gaps in legal frameworks underscore the need for legal reforms and institutional strengthening. Drawing on best practices observed in Turkey and other countries, this study makes recommendations to address the shortcomings in the Horn of Africa. These recommendations include amending corporate laws, improving corporate governance practices, strengthening regulatory institutions, and encouraging shareholder activism. This research contributes to the debate on corporate governance and legal reforms in emerging economies by addressing the current state of minority shareholder rights and providing practical recommendations. The findings and recommendations can guide policymakers, legal practitioners, and academics in creating a more transparent and fair business environment, enhancing investor confidence, and promoting sustainable economic development in the Horn of Africa and Turkey.