Klasik Arap ve klasik Türk şiirindeki sevgili tipinin karşılaştırılması (başlangıçtan 16.yüzyıl sonuna kadar)
Comparing the beloved character in classical arab and classical Turkish poetry (from the beginning to the end of the 16th century)
- Tez No: 1002081
- Danışmanlar: PROF. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Klasik Doğu şiirinin kronoljik olarak en eski kolu olan Arap şiirinde sevgili tipi ve bu tip etrafında şiir dilinde oluşturulan benzetmeliklerin klasik Osmanlı şiiri ile karşılaştırılması bu tezin temel konusunu oluşturmaktadır. Klasik Arap şiiri ile Osmanlı şiiri, aşk, sevgili ve sevgilinin güzellik unsurlarını işleyiş açısından benzer ve farklı yönlere sahiptir. Her iki gelenekte de sevgili tipi, güzellik kavramı ve aşkın ifadesi, farklı yollarla işlenmiştir. Bu iki edebi geleneğin ortak noktaları ve ayırt edici özellikleri, sevgili ve güzellik temasının işleniş biçimlerini yorumlamada önemlidir. Bu çalışma, Arap şiirinin farklı dönemlerinde sevgili tipinin ve güzellik unsurlarının nasıl tasvir edildiği üzerine bir inceleme sunmaktadır. Özellikle, klasik Arap şiiri(Cahiliye, Emevîler, Abbâsîler, Endülüs dönemleri) ile klasik Osmanlı şiirinin (14., 15. ve 16. yüzyıl) sevgili tipi ve güzellik anlayışı arasındaki benzerlikleri ve farkları ele almaktadır. Bu çalışmanın amacı, her iki geleneğin şiirlerindeki sevgili tipinin nasıl evrildiğini ve güzellik kavramlarının nasıl değiştiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is the comparison of the beloved archetype and the metaphors created around this type in classical Arabic poetry, the chronologically oldest branch of Eastern poetry, with those in classical Ottoman poetry. Classical Arabic poetry and Ottoman poetry share both similarities and differences in terms of their treatment of love, the beloved, and the elements of beauty. In both traditions, the beloved type, the concept of beauty, and the expression of love have been explored in different ways. The commonalities and distinctive features of these two literary traditions are important in interpreting the ways in which the theme of the beloved and beauty is portrayed. This study provides an examination of how the beloved type and the elements of beauty were depicted in various periods of Arabic poetry. Specifically, it explores the similarities and differences between the beloved figure and the concept of beauty in different periods of Classical Arabic Poetry (pre-Islamic, Umayyad, Abbasid, Andalusian) and the poetry of the Ottoman era (14th, 15th, 16th centuries). The aim of this study is to understand how the beloved figure evolved in the poetry of both traditions and how the concepts of beauty changed over time.