The Impact of the ongoing Civil War in Sudan on Regional Secuirtyand Stability in the Horn of Africa
Sudan'daki Devam Eden İç Savaşın Afrika Boynuzu'nda BölgeselGüvenlik ve İstikrar Üzerindeki Etkisi
- Tez No: 1002089
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
This study examines the impact of the ongoing war in Sudan on regional security and stability in the Horn of Africa. Sudan is considered one of the most fragile states, with significant institutional weakness affecting governance, economic stability, and sovereignty. The conflict has not only disrupted internal stability but also created regional challenges, including refugee flows, border insecurity, economic decline, and political instability. Using a qualitative, descriptive-analytical approach, the study relies on secondary sources such as reports from the United Nations, the World Bank, and the International Crisis Group. Through qualitative content analysis, it explores the relationship between Sudan's internal conflict and its regional implications. The study aims to assess the multidimensional impacts of the war—humanitarian, economic, political, and security—and their effects on neighboring countries in the Horn of Africa.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, Sudan'da devam eden savaşın Afrika Boynuzu'nda bölgesel güvenlik ve istikrar üzerindeki etkisini incelemektedir. Sudan, kurumsal zayıflık nedeniyle en kırılgan devletlerden biri olarak kabul edilmektedir. Devam eden çatışma, sadece ülke içi istikrarı değil, aynı zamanda mülteci hareketleri, sınır güvenliği sorunları, ekonomik gerileme ve siyasi istikrarsızlık gibi bölgesel tehditleri de artırmaktadır. Araştırma, nitel ve betimleyici-analitik bir yöntem kullanmakta olup Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve International Crisis Group raporları gibi ikincil kaynaklara dayanmaktadır. Nitel içerik analizi yoluyla Sudan'daki iç çatışmanın bölgesel etkileri incelenmektedir. Çalışma, savaşın insani, ekonomik, siyasi ve güvenlik boyutlarını değerlendirerek komşu ülkeler üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır.