Outsourcing uygulamalarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi
The effects of outsourcing applications on employee job satisfaction
- Tez No: 577756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY KÖLEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dış kaynaklardan yararlanma günümüzde özel sektör ve kamu sektöründe sıkça kullanılan bir yöntemdir. Dış kaynak kullanımı, kuruluşun sözleşmeli olarak kendi kaynakları ile yönetilen bir işi tedarikçi firmaya devretmek olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada enerji sektörünün önde gelen firmalarından birinin kadrolu çalışanlarının iş tatmin düzeyleri ile taşeron çalışanların iş tatmin düzeyleri arasında farklılık olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma betimsel modelde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. İş tatminini ölçmek için Minnesota tarafından geliştirilen iş tatmin ölçeği uygulanmıştır. Anket, firmanın İstanbul Maslak ilçesinde bulunan merkez binasında çalışan 207 kişiye uygulanmıştır. Verisel istatistiksel analizi t testi ve kikare analizleri ile yapılmıştır. Ayrıca ölçeğin geçerlilik, güvenilirliği ve faktör analizi de uygulanmıştır. Kadrolu çalışanlar ile taşeron çalışanların iş tatmin düzeyleri arasında anlamlı düzeyde fark bulunarak hipotez desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Outsourcing can be defined as transferring a businessthat is managed by its own contractual source to the supplier company. Outsourcing is a frequently used method in private and publicsector. Inthisstudy, one of the leading companies in the energy sector tried to examine whether there is a difference between job satisfaction levels of permanent employees and job satisfaction levels of subcontractors. Research was done in the descriptive model. Survey method was used as data collection tool. A job satisfaction scale developed by Minnesota was applied to measure job satisfaction. The questionnaire was applied to 207 employees working in the central building located in Maslak district of İstanbul. The statistical analysis was done by t test and chikare analysis. In addition, scale validity, reliability and factor analysis were applied. Hypothesis was supported by finding a significant differences between the levels of job satisfaction of the employees and subcontractors.