Bir şiir mecmuası üzerine inceleme ve değerlendirmeler
An Overwiew and evaluation of a poetry magazine
- Tez No: 100213
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanesi (Üniversite) A.26 numarada kayıtlı bir şiir mecmuası üzerine yapılan bu tez çalışması“Giriş”,“İnceleme”,“Metin”ve“Sözlük”ten oluşmaktadır. Çalışmanın“Giriş”başlığı altında Türk edebiyatında genel olarak şiir mecmuaları ve tezin konusu olan mecmuanın genel özellikleri hakkında bilgiler yer almaktadır.“İnceleme”kısmı,“Baharın, Çeşitli Çiçek ve Ağaçların, Bağ ve Bahçe Unsurlarının Divan Şiirine Yansıması”,“Şemsî (Ahmet Paşa)'nin Mecmuadaki Şiirleriyle Ahmet Paşa, Necâtî, Hayalî ve Bâkî'nin Şiirlerinin Karşılaştırılması”ve“Divan Şiirinde Çeşitli Çiçek ve Ağaç Adlarının, Baharın, Bağ ve Bahçe Unsurlarının Redif Olarak Seçildiği Şiirlerden Örnekler”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.“Metin”kısmında mecmuadaki 73 (2 'si Farsça) şiir yazı çevrimiyle yeni yazıya aktarılmıştır. Bu şiirlerden, kaynağına ulaşılabilenler kaynağı ile karşılaştınlmıştır. Metinde, kaynağı ile karşılaştırılan şiirlerdeki farklar, şiirlerin kaynak tespiti ile ilgili bilgiler, şairlerin biyografisini içeren kaynaklar, bu şiirlere nazire olan ve nazire olması muhtemel şiirlerin matlalan dipnotlarda gösterilmiştir. Metinde geçen bütün kelimeleri içeren sözlüğün işlevsel olması amaçlanmış dolayısıyla her kelime geçtiği yer belirtilmek suretiyle yalnızca şiirdeki anlamıyla yer almıştır. Yapılan bu tez çalışmasıyla ulaştığımız sonuçlara“Sonuç”kısmında yer verilmiştir. Tezin sonunda mecmuanın orijinal metni yer almaktadır. 178
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis study performed on a poetry magazine filed at the Library of School of Languages, History and Geography of Ankara University at Shelf no: A.26, mainly consists of the“Introduction”followed by“Technical Overview”and“Text”and finally closes up with“Glossary”sections. Introduction Part makes a generic of magazines of poetry in Old Turkish Literature giving references where appropriate and in particular, provides information on general characteristics of the magazine that this study has been dedicated to. The Technical Overview section contains the findings on how such literal elements as the springtime, flowers, trees, gardens and vineyards are reflected in Divan Poetry (a school of literature in the Ottoman) and includes a complete evaluation of the lyric poems of gazel pattern (a poetry pattern to comprise of 4-15 couplets, with the first couplet rhyming and all the second hemistiches rhyming with the hemistiches of the first couplet) in which one of the famous poets of the school, namely Şemsi Ahmed Pasha (? - 1 580) takes the afore said elements as subject and it also gives some examples of other poems written in this style, to provide the reader with deeper understanding. The section titled Text, on the other hand provides the complete set of 73 poems (with two encrypted in Persian) found in this magazine, being converted into new script (that uses Latin alphabetic set of symbols) from old script (that uses Ottoman and Persian alphabetic set of symbols) to give ease to reading and comprehension. Of these scripts of art, those backing to sources of a known origin are compared with these sources. The differences in poems that were compared with their sources are highlighted with indication through running footnote sections of reference information relating to location and determination of sources of origin, reference books and documents where biographies of the poets may be found and the places and times when poems that are or likely to appear as imitative pieces of poetry that were written at old times to resemble another poem in form and subject (referred to as“Nazire”in Turkish Literature) are believed to first arise. 179