Tüketici etnosentrizmin etnik kimlik aracılığıyla anlık satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of consumer ethnocentrism on impulse buying behavior: The mediating role of ethnic identity
  1. Tez No: 1002125
  2. Yazar: FUNDA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketici etnosentrizminin anlık satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide etnik kimliğin aracı rolünü ortaya koymaktır. Küreselleşmenin etkisiyle birlikte tüketicilerin yerli ve yabancı ürünlere yönelik algıları farklılaşmakta; ulusal ve etnik aidiyet duyguları satın alma kararlarında giderek daha belirleyici hâle gelmektedir. Bu bağlamda, tüketici etnosentrizmi ile anlık satın alma davranışı arasındaki ilişkinin, bireylerin etnik kimlik algıları üzerinden şekillenebileceği varsayımı çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışma, tüketici davranışlarını sosyo-psikolojik bir perspektiften ele alması bakımından önem taşımaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle tasarlanmış olup, veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiş; açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Aracılık etkisi, Bootstrap yöntemiyle test edilmiştir. Araştırma bulguları, tüketici etnosentrizminin anlık satın alma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve etnik kimliğin bu ilişkide kısmi aracı rol üstlendiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, güçlü etnik kimlik algısının etnosentrik tutumları pekiştirerek tüketicilerin daha hızlı ve dürtüsel satın alma kararları almasına yol açabildiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte çalışma, Türkiye bağlamında tüketici etnosentrizmi, etnik kimlik ve anlık satın alma davranışını aracılık modeli kapsamında ele alan sınırlı sayıdaki araştırmalardan biri olması bakımından literatüre özgün katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of consumer ethnocentrism on impulsive buying behavior and to reveal the mediating role of ethnic identity in this relationship. With the impact of globalization, consumers' perceptions of domestic and foreign products are diverging; feelings of national and ethnic belonging are becoming increasingly decisive in purchasing decisions. In this context, the assumption that the relationship between consumer ethnocentrism and impulsive buying behavior can be shaped through individuals' perceptions of ethnic identity forms the basis of this study. The study is significant because it examines consumer behavior from a socio-psychological perspective. This research was designed using a quantitative research method, and data were collected using a survey technique. The data were analyzed using SPSS and AMOS software; exploratory and confirmatory factor analyses as well as structural equation modeling were conducted. The mediating effect was tested using the bootstrap method. The research findings indicate that consumer ethnocentrism has a significant impact on impulsive buying behavior, and ethnic identity plays a partial mediating role in this relationship. The results suggest that a strong perception of ethnic identity can reinforce ethnocentric attitudes, leading consumers to make faster and more impulsive purchasing decisions. However, this study makes a unique contribution to the literature by being one of the limited number of studies that address consumer ethnocentrism, ethnic identity, and impulsive buying behavior within the framework of the mediation model in the Turkish context.