Türkiye'de kadın emeğinin sektörel dağılımı
Sectoral distribution of women's labor in Türkiye
  1. Tez No: 1002175
  2. Yazar: EYLEM TOPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de kadın emeğinin sektörel dağılımı, tarihsel dönemlerde yaşanan toplumsal ve ekonomik dönüşümlerin etkisiyle önemli değişimler göstermiştir. Bu tez çalışması, söz konusu dönüşümler bağlamında kadınların işgücüne katılım biçimlerini ve emek piyasasındaki konumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma literatür tarama yöntemi kullanılarak yürütülmüş, kadın emeğinin sektörel dağılımına ilişkin ulusal ve uluslararası çalışmalar ve akademik yayınlar tarihsel dönemler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kuramsal çerçeve olarak feminist iktisat yaklaşımlarından yararlanılmış olup; kadın emeğini belirleyen sosyoekonomik, sosyokültürel ve politik faktörler bütüncül bir şekilde ele alınmıştır. Bulgular Türkiye'de kadın emeğinin tarım sektöründe yoğunlaştığını, 1980 yılı sonrasında ise özellikle hizmet sektöründe artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. 2000'li yıllarda ücretli istihdamın artış göstermesine rağmen kadınların emek piyasasındaki görünürlüğü düşük kalmış, kayıt dışılık, ücret eşitsizliği ve cinsiyete dayalı iş bölümü kadın emeğinin niteliğini belirlemeye devam etmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Türkiye'de kadın emeğinin sektörel dağılımının ekonomik dönüşümlerle çeşitlendiğini ancak toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerin kadınların emek piyasasındaki konumunu belirleyici olmaya devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The sectoral distribution of women's labor in Türkiye has undergone significant changes under the influence of social and economic transformations throughout history. This study aims to analyze the patterns of women's labor force participation and their position in the labor market within the context of these transformations. The research was conducted using a literature review method, and national and international studies and academic publications on the sectoral distribution of women's labor were evaluated within the context of historical periods. Feminist economic approaches were utilized as the theoretical framework, and the socio-economic, socio-cultural, and political factors determining women's labor were holistically addressed. The findings reveal that women's labor in Türkiye is concentrated in the agricultural sector and increased, particularly in the service sector, after 1980. Despite the increase in paid employment in the 2000s, women's visibility in the labor market remained low, and informality, wage inequality, and the gender-based division of labor continued to shape the nature of women's labor. In conclusion, the study demonstrates that the sectoral distribution of women's labor in Türkiye has diversified with economic transformations, but gender-based inequalities continue to determine women's position in the labor market.