Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin yeterlilik durumlarının incelenmesi
An examination of the competency levels of religious culture and moral knowledge teachers regarding values education practices
- Tez No: 1002176
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Değerlerin kazandırılmasında benimsenen yaklaşım ve yöntemlerden öğretime konu edilecek içeriklere kadar pek çok husus öğretmen yeterliliğine dayanmaktadır. Bu da doğal olarak verilecek olan eğitimin niteliğini etkilemektedir. Bu çalışmada Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin yeterlilik durumları incelenmektedir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Samsun merkez ve ilçelerinde farklı eğitim kademelerinde görev yapan 20 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin yeterlilik durumları nitel araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuş ve literatür eşliğinde yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularında; katılımcılar değerler eğitimi denilince ahlaki erdemleri ve dini/manevi değerleri ön plana çıkarmıştır. Tüm katılımcılar, dijitalleşme, ahlaki aşınma ve kimlik bunalımı gibi çağdaş tehditler karşısında değerler eğitiminin kaçınılmaz bir gereklilik haline geldiğini belirtmiştir. Uygulamalara dair görüşlerde ise genel olarak olumlu bir tutum gözlenmekle birlikte, bazı öğretmenler mevcut uygulamaların yüzeysel kaldığını, teoride kaldığını ifade etmiştir. Bu kapsamda öğretmenlerin rol model olması, değerlerin ders içeriğiyle sınırlı kalmayıp yaşantı yoluyla kazandırılması gerektiği vurgulanmıştır. Öğretmenlerin tamamı doğrudan anlatım yaklaşımını tercih etmekte olup bu tercihleri bilinçli bir tercih olarak görülmemektedir. Öğretmenlerin değerlerin kazandırılmasındaki etkinliğin artırılabilmesi için değerler eğitimi yaklaşım, yöntem ve tekniklerine ilişkin hizmet içi eğitim, seminer, atölye çalışmaları ile desteklenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many aspects of values education, ranging from the approaches and methods adopted in the transmission of values to the content to be taught, are based on teacher competence. This naturally affects the quality of the education to be delivered. This study examines the competency levels of Religious Culture and Ethics teachers regarding values education practices. In the 2023-2024 academic year, the competency levels related to values education practices of 20 Religious Culture and Ethics teachers working at different educational levels in the central districts and counties of Samsun were examined using a qualitative research method. The data obtained from the research were subjected to descriptive analysis and interpreted in the light of the relevant literature. According to the findings of the study, participants primarily associated values education with moral virtues and religious/spiritual values. All participants stated that values education has become an inevitable necessity in the face of contemporary threats such as digitalization, moral erosion, and identity crises. While generally positive attitudes toward values education practices were observed, some teachers stated that the existing practices remain superficial and largely theoretical. All teachers prefer the direct instruction approach, and this preference is not considered a conscious choice.The study concluded that to increase teachers' effectiveness in the acquisition of values, they should be supported through in-service training programs, seminars, and workshops focusing on approaches, methods, and techniques of values education.