Evrensel dilbilgisi çerçevesinde Türkçe öğretimi üzerine bazı uygulama ve öneriler
Application and suggestions for teaching Turkish with in the framework of universal grammar
  1. Tez No: 100218
  2. Yazar: ÖZGÜR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİR ENGİN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
ÖZET Bu araştırmada geleneksel dilbilgisi anlayışının karşısında Evrensel Dilbilgisi (ED) Kuramının Türkçe öğretimine katkılarının neler olabileceği araştırılmakta; üye ve ROL yapısı, boş ulamlar, öbek yapı, DURUM, yerleştirme, bağlama ve çalkalama konularının öğretimi önerilerinde bulunulmaktadır. Tezin Giriş bölümünde araştırmanın konusuna, amacına, yöntemine ve sınırlılıklarına değinildikten sonra birinci bölümde 1957 versiyonuna, Ölçünlü Kuram olarak adlandırılan 1965 versiyonuna, Ölçünlü Kuram sonrası gelişmelere yer verilmiş ve 1980'lerde etkisini gösteren ve tezin dayandığı temel kuram olan İlkeler ve Değiştirgenler Kuramı temel özellikleriyle tanıtılmıştır. Bu bölümde ayrıca, dilbilgisi öğretimi konusunda kısa bir bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise sırasıyla üye ve ROL yapısı, öbek yapı, DURUM, yerleştirme, bağlama ve çalkalama konulan ele alınmıştır. Her konu için önce ders kitaplarındaki görünüm sunulmuş, daha sonra konular ED Kuramı çerçevesinde betimlenmiş ve bu betimleme çerçevesinde bu konulara ilişkin öğretim önerisi geliştirilmeye çalışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise ikinci bölümdeki öğretim önerisini desteklemek amacıyla, geleneksel yaklaşımla Türkçe eğitimi görmüş Türkçe konuşucularının üye ve ROL yapısı, öbek yapı, DURUM, yerleştirme, bağlama ve çalkalama konularındaki yorumlarına ilişkin bulgular yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümündeki bulgular, anadili konuşucularının test sorularını yanıtlarken büyük ölçüde sezgisel dil bilgilerini kullandıklarını göstermiştir. Bu da ikinci bölümde önerilen ED'ye dayalı bir dilbilgisi öğretiminin gerekliliğini desteklemektedir. 474
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this thesis is to investigate the possible contributions of the Universal Grammar (UG) theory to teaching Turkish as opposed to traditional grammar. To this end, following the claims of UG, a specific proposal is made for the teaching of the issues of argument structure, empty category, phrase structure, CASE, embedding, binding, and scrambling. In Chapter 1, the generative grammar model introduced by Chomsky in his book Syntactic Structures (1957) and its later developments, the Standard Theory, as it is generally called, and (Revised) Extended Standard Theory are briefly reviewed. In this chapter, one of the recent versions of UG called Principles and Parameters Theory, which the present thesis is based on, is presented in detail. Chapter 2 deals with the problems concerning the teaching of following subjects, respectively: argument structure, empty category, phrase structure, CASE, embedding, binding, and scrambling. Having presented the deficiencies of the course books teaching Turkish language, which are all written from a traditional perspective, in this chapter all of the subjects in concern are described within the framework of UG, and a proposal for the teaching of them is put forward. In order to support the teaching proposal discussed in Chapter 2, Chapter 3 provides some evidence with respect to Turkish speakers' knowledge of argument structure, empty category, phrase structure, CASE, embedding, binding, and scrambling in Turkish. As presented in Chapter 3, the findings attained as a result of the questionnaire that subject native speakers have been asked to answer reveal that speakers employ mostly their intuitive knowledge of language. Thus, the result supports the favct that UG must be the basis of grammar teaching, as claimed in Chapter 2. 475