Parasosyal etkileşimin plansız satın alma davranışı üzerindeki etkisinde kıtlık algısının aracılık rolü
The mediating role of perception of scarcity in the effect of parasocial interaction on impulsive buying behavior
- Tez No: 1002234
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR BÜYÜKER İŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumdaki çoğu kişi, farkında olarak veya olmayarak, sosyalleşme gereksinimlerini karşılamak adına medya karakterleriyle parasosyal bir etkileşim içerisinde bulunmaktadır. Bunda medya karakterinin özelliklerinin ve ekranlarda sürekli karşılaşılmasının etkisi oldukça fazladır. Günümüzde insanların en çok karşılarına çıkan medya karakterleri, sosyal medya etkileyicileri (Influencer) olmaktadır. Sosyal medya etkileyicilerinin (Influencer) hayatlarını olduğu gibi, içten bir şekilde paylaşmaları, takipçilerinin onları yakın biriymiş gibi görmelerine ve bir bağ kurmalarına sebep olarak zamanla parasosyal etkileşime dönüşebilmektedir. Sosyal medya etkileyicisiyle parasosyal etkileşim kuran bireylerin, onların her halini içselleştirmesinden dolayı kendi davranışlarını değiştirmeye başladıkları ve bazı kararlarda etkilendikleri görülmektedir. Bu bağlamda sosyal medya etkileyicilerinin, takipçilerinin satın alma kararları üzerinde etkisi olduğu ve yapmış oldukları reklamlarda kıtlık algısı oluşturarak onları plansız satın almaya yönlendirdikleri düşünülmektedir ve bu konu araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, parasosyal etkileşim ve plansız satın alma davranışının kişilerin demografik değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve Influencer'larla kurulan parasosyal etkileşimin tüketicilerin plansız satın alma davranışlarına etkisinde kıtlık algısının aracılık rolü araştırılmaya çalışılmıştır. Bunun için Türkiye'de yaşayan ve Influencer'lardan etkilenerek alışveriş yapan kişiler arasından, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen ve online anket uygulanarak ulaşılabilen 458 kişiden elde edilen verilere farklılık testleri, Korelasyon analizi ve aracı değişken analizi uygulanmıştır. Bunun sonucunda, kişilerin parasosyal etkileşimlerinin ve plansız satın alma davranışlarının demografik özelliklerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı ve Influencer'larla kurulan parasosyal etkileşimin plansız satın alma davranışı üzerindeki etkisinde kıtlık algısının aracılık etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most people in society, knowingly or unknowingly, engage in parasocial interaction with media characters in order to meet their socialization needs. The characteristics of the media character and the constant encounter with them on screens have a great impact on this. The media characters that people encounter most today are social media influencers. Social media influencers' honest sharing of their lives as they are can lead their followers to see them as someone close and establish a bond, which can turn into parasocial interaction over time. It is observed that individuals who have parasocial interactions with social media influencers begin to change their own behavior and are affected by some decisions because they internalize their every behavior. In this context, it is thought that social media influencers have an impact on the purchasing decisions of their followers and that they create a perception of scarcity in their advertisements, leading them to make unplanned purchases, and this issue has been investigated. Within the scope of the study, it was attempted to investigate whether parasocial interaction and unplanned purchasing behavior differ according to people's demographic variables and the mediating role of scarcity in the effect of parasocial interaction established with influencers on consumers' unplanned purchasing behavior. For this, difference tests, correlation analysis and mediator variable analysis were applied to the data obtained from 458 people who live in Turkey and shop by being influenced by Influencers, which selected by convenience sampling method and could be reached through an online survey. As a result, it was concluded that people's parasocial interactions and impulsive purchasing behaviors did not differ significantly according to their demographic characteristics and it has been concluded that the perception of scarcity has no mediating effect on the impact of parasocial interaction with influencers on unplanned purchasing behavior.