Anakara/ Gülveren'de günlük yaşayışın halk sağlığına etkilerinin halk bilimsel incelenmesi
The Folkloric study of daily life's effects on public health in Gülveren gecekondu area in Ankara
  1. Tez No: 100225
  2. Yazar: ÖZLEM KURUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT GÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Halk Sağlığı, Folklore, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ankara-Gülveren Gecekondu Bölgesi'nde yaşayan kadınlar arasında kalp ve damar hastalıklarına neden olan risk faktörlerinin (stres, sigara kullanma alışkanlığı, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı) nasıl algılandığını ve Gülveren'de yaşayan kadınların günlük yaşayışlarının, onların sağlığını nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu amaçla, Türkiye'de gecekonduların oluşumu ve gelişimi, genel olarak Türkiye'deki ve özel olarak gecekondudaki kadının konumu, genel olarak sağlık, gecekondu kadınının sağlığı, vb. konulara değinilmiştir. Ankara-Gülveren gecekondu bölgesinde üç ay süren bir alan çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak denilebilir ki, Ankara-Gülveren gecekondu bölgesinde kadınların günlük yaşayışının, kadınların fizyolojik ve psikolojik sağlığı üzerinde etkisi vardır. Hastalıklara yol açan risk faktörleri (stres, sigara kullanma alışkanlığı, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı) gecekondu yaşamı içerisinde oluşup gelişmektedir. Genel olarak Gülveren Gecekondu Bölgesi'nde yaşayan kadınlar hastalıklarının en önemli sebebi olarak gecekondu yaşamı içerisinde günlük olarak karşılaştıkları stres, sıkıntı ve üzüntüyü göstermekte, ekonomik yetersizlikler yüzünden yaşam koşullarını değiştiremedikleri için sağlıklarını olumsuz etkileyen yaşam koşullarını kanıksamış görünmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this thesis is to show how daily life and routines affect women health in Gülveren Gecekondu Area. For this purpose, the literature about this subject was searched. This search focuses on the development of gecekondu areas, the position of women in gecekondu areas, perception of health and illness in gecekondu areas and women health in gecekondu areas in Turkey. Moreover, the field research had been done in Gülveren Gecekondu Area in Ankara for three mounts. Eventually we can say that, daily life and routines affect women health in Gülveren Gecekondu Area. Risk factors that cause illnesses (stress, smoking, obesity, malnutrition, lack of exercise) develop in daily life and routines in Gülveren Gecekondu area. The perception of women about health and illness forms in their daily life. The daily life stress seems to be major cause of illnesses among women in Gülveren Gecekondu Area, and women seem to become insensitive to this situation because of poverty.