Kronik obstrüktif akciğer hastalarında fonksiyonel parametrelerde değişmeler ve kanda kotinin düzeyi
Changes in functional parameters in chronic obstructive pulmonary disease and blood coti̇ni̇ne level
- Tez No: 365158
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KARABIYIKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
KOAH, tüm dünyada önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bilinen en önemli risk faktörü sigaradır. Hava akım kısıtlanması ile karakterize olan hastalığın değerlendirilmesinde en değerli yöntem spirometridir. Spirometri ile belirlenen FVC, FEV1, FEV1/FVC oranı ve FEF25-75% KOAH?da kullanılan önemli fonksiyonel parametrelerdir. Tütün maruziyeti düşük akciğer fonksiyonları ile yakından ilişkilidir. Tütünün ana bileşenlerinden nikotinin temel metaboliti olan kotinin, tütün maruziyetini en iyi yansıtan belirteçtir. Çalışmamızda KOAH?lı olgularda ve sağlıklı gönüllülerde fonksiyonel parametreleri değerlendirilerek, kan kotinin düzeylerini belirlenmesi, kotinin düzeyi, sigara öykü ve fonksiyonel parametreler arasında ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı?na 2010-2012 yılları arasında başvuran 102 KOAH?lı olgu ve 106 sağlıklı gönüllü bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınmasının ardından çalışmaya dahil edildi. Bu çalışma fakültemiz etik kurul tarafından onaylandı (07.06.2010, B.30.2.ANK.020.70.01). Hasta seçiminde KOAH tanı kriterlerini taşımalarına ve stabil dönemde olmalarına dikkat edildi. Hastaların demografik özellikleri, sigara öyküsü, arter kan gazı analizleri, spirometrik incelemeleri, semptomları ve mMRC dispne skalası kaydedildi. Alınan kan örneklerinde kotinin düzeyi tespitinde gaz kromotografi-kütle spektrometresi methodu kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 15 paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler dağılımı normal olan değişkenler için ortalama±standart sapma, dağılımı normal olmayan değişkenler için median (minimum ? maksimum), nominal değişkenler ise vaka sayısı ve (%) olarak gösterildi. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan belirteç ROC analizi ile seçicilik ve duyarlılık yönünden incelenip sınır değer belirlendi. Hasta grupta 14 hiç sigara içmemiş, 26 halen sigara içen ve 62 sigarayı bırakmış hasta, kontrol grupta ise 42 hiç sigara içmemiş, 45 halen sigara içen ve 19 sigarayı bırakmış sağlıklı mevcuttu. Paket-yıl ortalaması hasta grupta 38.7, kontrol grupta 10.4 olarak saptandı (p=0.012). Hasta grupta (FVC: %64, FEV1: %48.7, FEV1/FVC oranı: 59.6 ve FEF25-75% : 29.2) ve kontrol grupta (FVC: %101.4, FEV1: %101.8, FEV1/FVC oranı: 83.6 ve FEF25-75%: 83) ortalama spirometrik değerler hesaplandı. Plazma kotinin düzeyi için ROC analizi ile belirlenen cut-off (0.05). Günlük sigara sayısı ile kotinin arasında pozitif korelasyon izlendi (p0.05). FEF25-75% ile kotinin arasında hasta grupta ilişki izlenmezken kontrol grupta sigara içenlerde negatif korelasyon bulundu (p=0.047, r=-0.372).
Özet (Çeviri)
COPD is a major cause of morbidity and mortality all over the world. The most important known risk factor is smoking. Spirometry is the most valuable method for disease that characterized by airflow limitation. FVC, FEV1, FEV1/FVC ratio and FEF25-75% are the key functional parameters in COPD that determined by spirometry. Reduced lung function are closely related to tobacco exposure. The main metabolite of nicotine is cotinine reflecting the best marker of tobacco exposure. In our study, the functional parameters were evaluated in COPD patients and healthy volunteers to determine blood levels of cotinine and to investigate the relationship between cotinine level, smoking history and functional parameters. 102 COPD patients and 106 healthy volunteers who admitted to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases between the years 2010-2012, were enrolled in the study after obtaining informed consent. This study was approved by local ethics committee (07.06.2010, B.30.2.ANK.020.70.01). Inclusion criteria for patients were COPD with diagnostic criteria and being in stable period. The demographic characteristics, smoking history, arterial blood gas samples, spirometry examinations, symptoms and mMRC dyspnea scale were recorded. Gas chromatography-mass spectrometry method was used for determination of cotinine in blood samples. SPSS 15 packet programme was used to analyse statistical datas. Descriptive statistics were defined mean±standart deviation for variables with normal distribution, median (minimum-maximum) variables with abnormal distribution and number of cases and (%) for nominal variables. Statistically significant marker was evaluated by ROC analyze in terms of specificity and sensitivity and the cut-off value was determined. In study group 14 patients were never smoker, 26 patients were current smoker and 62 patients were ex-smoker. There were 42 never smokers, 45 current smokers and 19 ex-smokers in the control group. Average pack-years was found 38.7 in the study group and 10.4 in the control group (p=0.012). Mean spirometric values in the study group (FVC: 64%, FEV1: 48.7%, FEV1/FVC ratio: 59.6 and FEF25-75%: 29.2) and in the control group (FVC: 101.4%, FEV1: 101.8%, FEV1/FVC ratio: 83.6 and FEF25-75%: 83.1) were observed, respectively. Cut-off for plasma cotinine levels (0.05). There was no relationship between FEF25-75% and cotinine levels in the study group. However a negative correlation was found between smokers in the control grup (p=0.047, r=-0.372).