Çankırı kalesinde ıps sexdentatus (börner) (coleoptera: curculıonıdae)'un biyolojisi ve uçuş seyri
Biology and flight period of ips sexdentatus (börner) (coleoptera: curculionidae) in çankiri castle
  1. Tez No: 1002253
  2. Yazar: SONGÜL KARAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2025 yılında Çankırı Kalesi rekreasyon alanındaki Karaçam (Pinus nigra) ağaçlarında zarar yapan Oniki Dişli Çam Kabukböceği [Ips sexdentatus (Börner) (Coleoptera: Curculionidae: Scolytinae)]'nin biyolojisini ve popülasyon dinamiğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, türe özgü feromonlar içeren 3 adet İskandinav tipi tuzak kullanılmıştır. 20 Nisan - 21 Eylül 2025 tarihleri arasında haftalık kontroller yapılarak yakalanan erginler sayılmış; aynı zamanda ağaç kabuğu altında zararlının biyolojik dönemleri incelenmiştir. Zararlının döl sayısını saptamak için 10,9°C gelişme eşiği ve 506 gün.derece termal sabiti üzerinden Etkili Sıcaklıklar Toplamı (EST) hesaplanmıştır. Çalışma süresince tuzaklarda toplam 236 ergin yakalanmıştır. Zararlının Mayıs, Haziran ve Ağustos aylarını kapsayan üç farklı uçuş periyodu sergilediği görülmüştür. 2025 yılı sıcaklık verilerinin uzun yıllar ortalamasından 2,5°C yüksek seyretmesinin uçuş yoğunluğunu etkilediği belirlenmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde 1321,2 gün.derece EST değerine ulaşılmış, bu da zararlının sezonu 2,61 döl ile tamamladığını (2 tam döl ve kısmi bir 3. döl) göstermiştir. Sahada yakalanan böcek sayısının önceki yıllara göre düşük olması, Çankırı Kalesinde yürütülen bakım çalışmalarının etkinliğini ortaya koymuştur. Ayrıca, feromon tuzaklarında predatör tür Thanasimus formicarius'un yakalanmış olması, alanda doğal biyolojik mücadelenin devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2025 to determine the biology and population dynamics of the six-toothed bark beetle [Ips sexdentatus (Börner) (Coleoptera: Curculionidae: Scolytinae)], which causes damage to Crimean pine (Pinus nigra) trees in the Çankırı Castle recreation area. Three Scandinavian-type pheromone traps containing species-specific pheromones were utilized in the research. Weekly inspections were performed between April 20 and September 21, 2025 and captured adults were counted. The biological stages of the pest were examined under the tree bark during inspections. In order to determine the number of generations per year, the Sum of Effective Temperatures (SET) was calculated based on a developmental threshold (10.9°C) and a thermal constant of 506 degree-days of I. sexdentatus. A total of 236 adults were captured in the traps during this study. Three distinct flight periods were determined that covers May, June, and August. It was determined that the flight intensity was influenced by the fact that the 2025 temperature data remained 2.5°C higher than the long-term average. As a result of the evaluation, a SET value of 1321.2 degree-days was reached, indicating that the pest completed the season with 2.61 generations (two full generations and a partial third generation). The lower number of beetles captured in the field compared to previous years demonstrates the effectiveness of the maintenance activities carried out at Çankırı Castle. Furthermore, the capture of the predator species Thanasimus formicarius in the pheromone traps indicates that natural biological control continues within the area.