Ergenlerde duygusal yeme davranışının erken dönem şemalar ve duygu düzenleme becerileri ile olan ilişkisi
The relationship between emotional eating behavior in adolescents and early maladaptive schemas and emotion regulation skills
  1. Tez No: 1002254
  2. Yazar: ASLI DAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YÜKSEL KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ergenlerde duygusal yeme, erken dönem şemalar ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın amacı, değişkenler arasında ilişki olup olmadığını saptayabilmektir. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Çocuk ve Ergenler İçin Duygusal Yeme Ölçeği (ÇEDYÖ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DERS), 10-16 Yaş Çocuk ve Ergenlerde Erken Dönem Uyumsuz Şemalar Ölçeği (ÇEŞÖT) katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki devlet veya özel okulların ortaokul veya lise kademelerinde örgün eğitimine devam eden, 12–16 yaş aralığındaki ergen bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya %59,1'i kız (n=330), %38,5'i erkek (n=215) olmak üzere toplamda 558 ergen birey katılım sağlamıştır. Araştırma, nicel bir araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Verilerin analizinde ANOVA, Pearson korelasyon ve Process analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, erken dönem uyumsuz şemaların duygu düzenleme güçlüğünü anlamlı ve pozitif yönde yordadığını, duygu düzenleme güçlüğünün ise duygusal yeme davranışı ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan aracılık analizi sonuçları, duygu düzenleme güçlüğünün erken dönem uyumsuz şemalar ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide aracı bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships among emotional eating, early maladaptive schemas, and emotion regulation difficulties in adolescents. The aim of the study was to determine whether there are significant relationships among these variables. The Demographic Information Form, the Emotional Eating Scale for Children and Adolescents (EES-C), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and the Early Maladaptive Schema Questionnaire for Children and Adolescents Aged 10–16 (EMSCA) were administered to the participants. The sample of the study consisted of adolescents aged between 12 and 16 years who were enrolled in middle or high schools (public or private) in Türkiye. A total of 558 adolescents participated in the study, of whom 59.1% were girls (n = 330) and 38.5% were boys (n = 215). The study was conducted within the framework of a quantitative research approach using a correlational survey design. Data were analyzed using ANOVA, Pearson correlation analysis, and PROCESS macro analyses. The findings indicated that early maladaptive schemas significantly and positively predicted difficulties in emotion regulation, and that difficulties in emotion regulation were associated with emotional eating behaviors. The results of the mediation analysis demonstrated that difficulties in emotion regulation played a mediating role in the relationship between early maladaptive schemas and emotional eating behaviors.