Tipik gelişim gösteren çocuklar ve atipik gelişim gösteren çocuklarla çalışan genç profesyonellerin kaygı düzeylerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative examination of anxiety levels of youngprofessionals working with typically developing childrenand children with atypical development
  1. Tez No: 1002258
  2. Yazar: YAREN YURTTAŞ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, tipik gelişim gösteren çocuklar ile atipik gelişim gösteren çocuklarla çalışan genç profesyonellerin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve kaygının çeşitli sosyodemografik ve mesleki değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş olup, çalışmaya çocuklarla çalışan toplam 452 profesyonel katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ile Durumluk–Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, atipik gelişim gösteren çocuklarla çalışan profesyonellerin hem durumluk hem de sürekli kaygı düzeylerinin, tipik gelişim gösteren çocuklarla çalışanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Cinsiyet değişkenine, kadın profesyonellerin her iki kaygı türünde de erkek profesyonellere göre daha yüksek kaygı düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyine göre durumluk kaygı puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, sürekli kaygı düzeylerinin özellikle yüksek lisans mezunlarında daha yüksek olduğu görülmüştür. Mezun olunan alana göre yapılan karşılaştırmalarda, özel eğitim mezunlarının kaygı düzeylerinin daha yüksek, psikolojik danışma ve rehberlik mezunlarının ise daha düşük olduğu saptanmıştır. Katılımcıların mesleki deneyim süreleri ile durumluk ve sürekli kaygı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Durumluk kaygı, çalışılan yaş grubuna göre benzer seyrederken, 6–8 yaş grubuyla çalışan profesyonellerin sürekli kaygı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, çocuklarla çalışan profesyonellerin kaygı düzeylerinin çalışma alanı, iş yükü ve mesleki destek mekanizmalarıyla yakından ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the state and trait anxiety levels of young professionals working with typically developing children and those working with children showing atypical development, and to determine whether anxiety levels differ according to various sociodemographic and professional variables. The study was conducted using a relational survey model, one of the quantitative research methods, and included a total of 452 professionals working with children. Data were collected using a Personal Information Form and the State–Trait Anxiety Inventory. The findings revealed that professionals working with children with atypical development had significantly higher levels of both state and trait anxiety compared to those working with typically developing children. With respect to gender, female professionals were found to have higher levels of both types of anxiety than male professionals. While no significant difference was observed in state anxiety scores according to educational level, trait anxiety levels were found to be higher particularly among those with a master's degree. Comparisons based on field of graduation indicated that graduates of special education programs had higher anxiety levels, whereas graduates of psychological counseling and guidance programs had lower anxiety levels. No statistically significant differences were found between participants' years of professional experience and their state and trait anxiety scores. While state anxiety showed similar patterns across the age groups worked with, professionals working with the 6–8 age group exhibited higher levels of trait anxiety. In conclusion, the anxiety levels of professionals working with children appear to be closely related to their field of work, workload, and the availability of professional support mechanisms.