Sporcuların gözünden sporcu ve antrenörlerin kibir ve kibirli liderlik düzeyleri
Athletes' perceptions of arrogance and arrogant leadership levelsof athletes and coaches
  1. Tez No: 1002303
  2. Yazar: BURAK BÖCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcuların kibir düzeyleri ile antrenörlerin kibirli (hubristik) liderlik davranışları arasındaki ilişkiyi sporcuların algıları doğrultusunda incelemektir. Ayrıca sporcuların kibir düzeyleri ile antrenörlerin kibirli liderlik davranışlarının; cinsiyet, sportif başarı düzeyi, antrenman yılı ve spor dalı gibi demografik ve sportif değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini farklı spor dallarında aktif olarak spor yapan sporcular oluştururken, örneklem grubunu uygun örnekleme yöntemiyle seçilen sporcular meydana getirmiştir. Veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu, Kibir (Hubris) Ölçeği ve Kibirli (Hubris) Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler istatistiksel paket program aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra normallik testleri, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, sporcuların kibir düzeyleri ile antrenörlerin kibirli liderlik davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bazı demografik ve sportif değişkenlere göre sporcuların kibir düzeyleri ile kibirli liderlik algılarının anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, spor ortamında antrenörlerin liderlik davranışlarının sporcuların algıları ve psikososyal özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, sporcuların gelişimini destekleyen, sağlıklı ve dengeli liderlik yaklaşımlarının benimsenmesinin önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between athletes' levels of arrogance and coaches' arrogant (hubristic) leadership behaviors based on athletes' perceptions. In addition, it was investigated whether athletes' arrogance levels and coaches' arrogant leadership behaviors differ according to demographic and sportive variables such as gender, level of sporting achievement, years of training, and type of sport. The study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of athletes actively participating in different sports branches, while the sample group was composed of athletes selected through the convenience sampling method. Data were collected using a personal information form, the Arrogance (Hubris) Scale, and the Arrogant (Hubristic) Leadership Scale. The collected data were analyzed using a statistical package program. In the analysis of the data, descriptive statistics, normality tests, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation analyses were employed. The results of the study indicated that there were statistically significant relationships between athletes' levels of arrogance and coaches' arrogant leadership behaviors. Moreover, it was determined that athletes' arrogance levels and perceptions of arrogant leadership differed significantly according to certain demographic and sportive variables. Based on the findings obtained, it can be stated that coaches' leadership behaviors in the sports environment have a significant impact on athletes' perceptions and psychosocial characteristics. In this context, it was concluded that adopting healthy and balanced leadership approaches that support athletes' development is of great importance.