The impacts of women education on economic growth :A comparasion study of selected Asia Pasific countries
Kadın eğitiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Seçilmiş Asya Pasifik ülkelerinin mukayeseli bir çalışması
  1. Tez No: 368061
  2. Yazar: ZAR CHI OO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçilmiş Asya Pasifik ülkelerinde kadın eğitiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak araştırmaktır. Dünya popülasyonun yarısının fazlasının yaşadığı Asya Pasifik ülkelerinde nüfusunun %24 'ü günlük bir doların altında gelire sahiptir. Bu bölge içinden seçilen 11 ülkede (Bangladeş, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Tayland, Vietnam) kadınların eğitiminin ekonomik büyüme üzerine tesirleri 1990-2010 panel analiz kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada bağımlı değişken olarak kişi başına GSMH cari dolar fiyatlarıyla alınmıştır. Bağımsız değişkenler olarak da yetişkin kadınların okuma yazma oranı, ilkokul, ortaokul, lise ve yükseköğrenim kadınların okuma yazma oranları, doğurganlık oranları ve kadınların işgücüne katılım oranı alınmıştır. Yapılan ampirik çalışma sonucunda bağımsız değişkenlerin %59 oranında kişi başına düşen geliri açıkladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis empirically investigates the impact of women education on economic growth of Asia Pacific region. 24% of population in Asia Pacific region, in which more than half of the world's population, live on less than a dollar per day. The region is generally divided into five regions: South Asia, Southeast Asia, Northeast Asia, Central Asia, and the Pacific. This study covers Bangladesh, Cambodia, China, India, Indonesia, Lao PDR, Myanmar, Philippines, Thailand and Vietnam for the period from 1990-2010. Panel regression was used for this analysis. In this research, GDP per capita is used as dependent variables. As for independent variables, literacy rate of adult female, primary, secondary, tertiary school enrollment of female, fertility rate and labor force participation rate are mentioned. Our empirical results will indicate the independent variables explain 59 % of the change in GDP per capita of selected Asia Pacific countries.