Ebü'l- Fütul Şihabüddin Yahya b. Habeş b. Emirek es-Sühreverdi (el-Maktul) ile Henri-Louis Bergson'nun sezgi anlayışları
Ebu'l-Futul Shi̇habüddi̇n Yahya b. Habeş b. Emi̇rek es-Suhreverdi (el-Maktul) and Henri-Louis Bergson's intuitive understandings
  1. Tez No: 1002326
  2. Yazar: ZEKİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Doğu İslâm felsefesinin önemli temsilcilerinden Ebü'l-Fütûh Şihâbeddîn Yahyâ es-Sühreverdî ile modern Batı felsefesinin öncülerinden Henri-Louis Bergson'un sezgi anlayışları felsefî ve epistemolojik yönleriyle incelenmiştir. Her iki düşünür, farklı coğrafya ve zamanlarda yaşamış olsalar da insanın hakikate ulaşmasında aklın ötesinde bir bilgi kaynağı olarak sezgiye vurgu yapmaları açısından ortak bir zeminde buluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sezgi kavramının felsefî temelleri genel hatlarıyla sunulmuştur. İkinci bölümde Sühreverdî'nin nûr metafiziği bağlamında sezgiye yüklediği anlam ve sezginin metafizik bilgiye ulaşmadaki rolü ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Bergson'un süre (durée), bilinç ve yaratıcı evrim gibi temel kavramları çerçevesinde sezgi anlayışı analiz edilmiştir. Tezin son bölümünde, Sühreverdî ve Bergson'un sezgi anlayışları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; aralarındaki benzerlikler, farklılıklar ve bu anlayışların çağdaş felsefeye katkıları irdelenmiştir. Ayrıca Bergson'un sezgi anlayışında Sühreverdi'nin sezgi anlayışına benzeyen ortak noktaları belirterek Bergson'un Sühreverdi'den etkilenip, etkilenmediği sorusuna cevap aramak olacaktır. Sonuç olarak sezgi hem Doğu hem Batı düşünce sistemlerinde aklın sınırlarını aşan, varlıkla doğrudan temasa imkân tanıyan bir bilgi biçimi olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the understanding of intuition of Abu'l-Futûh Shihabeddin Yahya al-Suhrawardi, one of the important representatives of Eastern Islamic philosophy, and Henri-Louis Bergson, one of the pioneers of modern Western philosophy, were examined from their philosophical and epistemological aspects. Although both thinkers lived in different geographies and times, they found common ground in terms of emphasizing intuition as a source of knowledge beyond reason in reaching the truth. The first part of the study presents Suhrawardi's life, works, and understanding of intuition and philosophy in general terms. The second part presents Bergson's life, works, and understanding of intuition and philosophy in general terms. The third part analyzes the meanings both philosophers attributed to the concept of intuition and the understanding of intuition within the framework of the methods and concepts they employed within each understanding. In the last part of the thesis, the understanding of intuition of Suhrawardi and Bergson were evaluated comparatively; the similarities, differences between them and the contributions of these understandings to contemporary philosophy have been examined. As a result, intuition has been presented as a form of knowledge that transcends the limits of reason and allows direct contact with existence in both Eastern and Western thought systems.