Farklı pre-ortodontik trainer apareylerinin sitotoksisitesinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of cytotoxicity of different pre-orthodontic trainers
  1. Tez No: 1002351
  2. Yazar: ZEYNEP MEHMETOĞLU TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜRCAN GÜREL, PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı pre-ortodontik apareylerin (trainer'ların) insan gingival fibroblast (HGnF) hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini değerlendirmektir. Pre-ortodontik trainer apareyleri gelişmekte olan dentisyonun fonksiyonel yönlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte, biyolojik güvenlikleriyle ilgili sınırlı veri bulunmaktadır. Bu çalışmada 25 farklı trainer modelinden elde edilen elüatların hücre calılığı uzerindeki etkileri araştırılmıştır. Myofunctional Research Co. (Avustralya) tarafından üretilen 25 farklı pre-ortodontik trainer, %10 fetal bovin serum (FBS) ilave edilmiş Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) içerisinde 30 gün inkübe edilerek materyal elüatları hazırlanmıştır. İnsan gingival fibroblastları 96 kuyucuklu hücre kültürü plaklarında 2x104 hücre/kuyu yoğunluğunda kültüre edilmiş ve 48 saat boyunca hazırlanan elüatlar ile muamele edilmiştir. Hücre calılığı MTT testi ile değerlendirilmiş, absorbans değerleri ELISA mikroplaka okuyucusu ile ölçülmüştür. Hücre morfolojisi ters mikroskop altında incelenmiştir. Bu in vitro çalışma koşullarında değerlendirilen tüm pre-ortodontik trainer apareylerinin uygun biyouyumluluk özelliklerine sahip olduğu görülmüştür. Materyaller arasında bazı anlamlı farklılıklar bulunsa da, hiçbir trainer modelinin Negatif Kontrol Grubu'na kıyasla anlamlı düzeyde sitotoksik etki göstermediği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, incelenen pre-ortodontik trainer apareylerinin ağız içi kullanım açısından biyolojik olarak güvenli olduğunu desteklemektedir. Bununla birlikte, uzun süreli ve klinik kullanım şartlarını değerlendiren ileri çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the cytotoxic effects of different pre-orthodontic trainer appliances on human gingival fibroblast (HGnF) cells. Pre-orthodontic trainers are widely used for functional guidance of the developing dentition, yet limited data exist regarding their biological safety. This study investigated the cell valiability of eluates obtained from 25 different trainer models. Twenty five commercially available preorthodontic trainer appliances (Myofunctional Research Co., Australia) were incubated in Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) supplemented with 10% fetal bovine serum for 30 days to obtain material eluates. Human gingival fibroblasts were cultured in 96-well plates at a density 2x104 cells/well and exposed to the eluates for 48 hours. Cell viability was assessed using the MTT assay, and absorbance values were mesured with an ELISA microplate reader. Morphological changes were examined under an inventered microscope. All examined pre-orthodontic trainer appliances demonstrated acceptable biocompatibility under the conditions of this in vitro study. While significant differences were detected among the materials themselves, no material showed cytotoxicity levels significantly different from the Negative Control Group, indicating that the tested trainer appliances can be considered biologicallly safe for intraoral use. Further studies are recomended to evaluate long-term and clinical exposure effects.