İleri evre alzheimer hastalığı tanılı bireylerde müzik dinleme etkinliklerinin bilişsel ve fonksiyonel durum üzerindeki etkileri
Effects of personali̇zed music listening activities on cogni̇ti̇ve and functional status among individual diagnosed with advanced-staged alzheimers disease
  1. Tez No: 1002382
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLNUR ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU, DOÇ. DR. EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ileri evre Alzheimer hastalarında bireyselleştirilmiş müzik dinleme etkinliklerinin bilişsel ve fonksiyonel durum üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya ileri evrede olan toplam 54 Alzheimer hastası dahil edilmiştir. Katılımcılar, Bireyselleştirilmiş Müzik Dinletisi Uygulama Grubu (BMDUG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere randomize şekilde iki gruba ayrılmıştır. BMDUG'ya bireylerin yaşamlarında olumlu etkiler bırakmış müzikler dinletilirken, KG'ya Dmitri Shostakoviç'in Jazz Suite No:2 adlı eseri (haftada 3 gün, 12 hafta boyunca) dinletilmiştir. Mental durum değerlendirmesi için Mini Mental Test (MMT), fonksiyonel durum için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), bilişsel değerlendirme için ise Saat Çizme Testi (SÇT) ve Frontal Değerlendirme Bataryası (FDB) kullanılmıştır. Tüm değerlendirmeler başlangıçta, 6. haftada ve 12. haftanın sonunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, BMDUG'da mental düzeyde anlamlı düzeyde iyileşme gözlenmiştir (p<0,05). Aynı grupta fonksiyonel bağımsızlık düzeyinde de anlamlı düşüş kaydedilmiştir (p<0,05). Bireyselleştirilmiş müzik dinleyen katılımcılarda bilişsel işlevlerde belirgin gelişmeler elde edilmiştir (p<0,05). Öte yandan, standart müzik dinletilen kontrol grubunda sadece bilişsel işlevlerde sınırlı düzeyde pozitif değişim gözlenmiştir (p<0,05). Fonksiyonel bağımsızlık ve bilişsel beceriler açısından BMDUG, kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha fazla ilerleme göstermiştir (p<0,05). Bu çalışmanın sonuçları, kısa vadede müzik dinlemenin bilişsel farkındalık ve görsel-motor beceriler üzerinde geçici olumlu etkiler yarattığını; fonksiyonel bağımsızlık açısından hastalığın ilerleyici doğasına karşı tek başına yeterli olmayabileceğini; frontal yürütücü işlevlerde anlamlı bir gelişme sağlamadığını ve ölçümler arasındaki yüksek korelasyonların müzik temelli müdahalelerin çok boyutlu etkiler yaratabileceğini, ancak bu etkinin sürdürülebilirliği için daha kapsamlı ve aktif yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle geçmiş deneyimlerle duygusal bağ kurulan müziklerin, bellek ağlarını uyararak nörobilişsel süreçleri desteklediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of individualized music listening activities on cognitive and functional status in individuals with advanced-stage Alzheimer's disease. A total of 54 patients diagnosed with advanced-stage Alzheimer's disease were included in the study and randomly assigned to either the Individualized Music Listening Intervention Group (IMLIG) or the Control Group (CG). Participants in the IMLIG listened to music that had elicited positive emotional responses throughout their lives. In contrast, participants in the CG listened to Dmitri Shostakovich's Jazz Suite No. 2. All assessments were conducted at baseline, at week 6, and at the end of week 12. Mental status was assessed using the Mini-Mental State Examination (MMSE), functional status using the Functional Independence Measure (FIM), and cognitive performance using the Clock Drawing Test (CDT) and the Frontal Assessment Battery (FAB). All assessments were conducted at baseline, at week 6, and at week 12. The results indicated significant improvements in mental status in the IMLIG (p < 0.05). Although functional independence declined over time in both groups, no significant improvement in functional outcomes was observed, and the progressive decline associated with the disease was not entirely prevented. Participants in the individualized music listening group demonstrated significant improvements in overall cognitive performance (p < 0.05), particularly in measures related to mental awareness and visual–motor integration. In contrast, the control group exhibited only limited improvements in cognitive performance (p < 0.05), with no significant changes in functional independence. Overall, the IMLIG showed significantly greater improvements in cognitive measures compared to the control group (p < 0.05), whereas differences in functional outcomes remained limited. These findings suggest that individualized music listening may have short-term positive effects on cognitive awareness and visual–motor skills in individuals with advanced-stage Alzheimer's disease. However, listening to music alone may be insufficient to counteract the progressive nature of the disease in terms of functional independence or to produce significant improvements in frontal executive functions. The observed correlations among cognitive and functional measures indicate that music-based interventions may exert multidimensional effects. Nevertheless, more comprehensive and active intervention approaches appear necessary to enhance the durability and sustainability of these effects. Music that is emotionally meaningful and associated with past experiences may support neurocognitive processes by activating memory-related neural networks.