Ağız sağlığı tutumunun dı̇ş çürüğü deneyı̇mı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nde gı̇ngı̇val ı̇ndeksı̇n aracı rolünün ı̇ncelenmesi
Investigation of the mediating role of the gingival index in the effect of oral health attitude on dental caries experience
- Tez No: 1002416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET FİDAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Kliniği'ne başvuran 18 yaş üstü bireylerde ağız sağlığı tutumunun diş çürüğü deneyimi üzerindeki etkisini değerlendirmek ve bu ilişkide gingival indeksin aracı rolünü incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş ve üzeri 602 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların DMFT ve gingival indeks değerleri ölçülmüştür. Tüm katılımcılar, sosyodemografik özellikler ve ağız sağlığına ilişkin davranışları içeren bölüm ile Ağız Sağlığı Tutum Ölçeği (AST-Ö) maddelerinden oluşan iki kısımlı anket formunu tamamlamıştır. Veriler, Robust Regresyon Analizi ve Maximum Likelihood (ML) yöntemleriyle analiz edilmiş, istatistiksel anlamlılık p<0,05 olarak kabul edilmiştir. xv Bulgular: Katılımcıların %69,3'ü kadın olup %43,9'u 18–30 yaş aralığındadır. DMFT ortalaması 10,22±4,78, Gİ ortalaması 2,1±0,68 ve ölçek toplam puanı ortalaması 157,54±27,23'tür. Sosyodemografik ve davranışsal faktörlerin AST-Ö ve alt boyutları üzerinde anlamlı etkileri bulunmuştur. Kadın olmak, sık diş fırçalamak (günde 1–3 kez), ağız gargarası kullanmak ve diş macunu içeriğini nadiren veya her zaman okumak ASTÖ puanlarını ve alt boyutları artırmıştır (p<0,05). Yapısal modele göre demografik değişkenler ağız sağlığı tutumunu (p=0,029), tutum ise Gİ'yi anlamlı biçimde etkilemektedir (p=0,001). Gİ'nin artışı DMFT'yi artırmaktadır (p<0,001). Ayrıca ASTÖ'nün Gİ aracılığıyla DMFT üzerinde anlamlı dolaylı etkisi bulunmuştur (p=0,002). Sonuç: Bu çalışma, ağız sağlığı tutumunun diş çürüğü deneyimi üzerindeki etkisini ve bu ilişkide gingival indeksin aracı rolünü incelemiş; elde edilen bulgular ağız sağlığı tutumunun demografik ve davranışsal faktörlerden anlamlı biçimde etkilendiğini ve gingival indeksin bu tutum ile DMFT arasındaki ilişkide belirleyici bir aracı değişken olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of oral health attitude on dental caries experience in individuals aged 18 years and older who applied to the Restorative Dentistry Clinic of Uşak University Faculty of Dentistry, and to examine the mediating role of the gingival index in this relationship. Material and Method: The study included 602 individuals aged 18 and over. The DMFT and gingival index values of the participants were measured. All participants completed a two-part questionnaire consisting of a section including sociodemographic characteristics and oral health-related behaviors, and the Oral Health Attitude Scale (OHA-S) items. The data were analyzed using Robust Regression Analysis and the xvii Maximum Likelihood (ML) method, and the level of statistical significance was set at p<0.05. Results: Of the participants, 69.3% were female and 43.9% were aged between 18 and 30 years. The mean DMFT score was 10.22 ± 4.78, the mean gingival index was 2.1 ± 0.68, and the mean total scale score was 157.54 ± 27.23. Sociodemographic and behavioral factors showed significant effects on the OHA-S and its subdimensions. Being female, brushing teeth frequently (1–3 times per day), using mouthwash, and rarely or always reading toothpaste content increased OHAS scores and its subdimensions (p<0.05). According to the structural model, demographic variables significantly affected oral health attitude (p=0.029), and oral health attitude significantly affected the gingival index (p=0.001). An increase in the gingival index was associated with an increase in DMFT (p<0.001). In addition, OHAS had a significant indirect effect on DMFT through the gingival index (p=0.002). Conclusion: This study examined the effect of oral health attitude on dental caries experience and the mediating role of the gingival index in this relationship; the findings demonstrated that oral health attitude is significantly influenced by demographic and behavioral factors, and that the gingival index is a key mediating variable in the relationship between oral health attitude and DMFT.