Kanser bilgi yükü ve kaygısının kadınların vulva kanserine yönelik bilgi ve davranışlarına etkisi
The effect of cancer information overload and anxiety on women's knowledge and behaviors regarding vulvar cancer
  1. Tez No: 1002424
  2. Yazar: DAMLA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖRDES AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, 55 yaş ve üzeri kadınların vulva kanserine yönelik bilgi düzeyleri ile kendi kendine vulva muayenesi (KKVM) davranışlarını belirlemek ve kanser bilgi yükü ile kanser kaygısının bu değişkenlerle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülen araştırmanın örneklemini Erzurum Aziziye ilçesinde yaşayan 55 yaş ve üzeri 384 kadın oluşturmuştur. Veriler Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu, Kanser Bilgi Yükü Ölçeği, Kanser Kaygı Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Vulva Kanseri Bilgisi ve Erken Tanı Davranışları Anket Formu kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Spearman korelasyon ve lojistik regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların Kanser Bilgi Yükü Ölçeği puan ortalaması 20,77±4,55, Kanser Kaygı Ölçeği puan ortalaması 17,77±5,63 ve Vulva Kanseri Bilgisi puan ortalaması 13,31±4,18'dir. Kadınların %20,3'ünün KKVM yaptığı belirlenmiştir. KKVM yapan kadınların vulva kanseri bilgi düzeyleri anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0,001). Lojistik regresyon analizinde KKVM davranışını yordayan tek değişkenin vulva kanseri bilgi düzeyi olduğu saptanmıştır (OR=0,73; p<0,001). Kanser bilgi yükü ve kanser kaygısı ile KKVM davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Vulva kanseri bilgi düzeyi; eğitim durumu, sosyal güvence, çalışma durumu ve yaş ile anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Kadınlarda kanser bilgi yükü ve kanser kaygısı görece yüksek olmakla birlikte, erken tanı davranışını belirleyen temel faktörün vulva kanserine özgü bilgi düzeyi olduğu görülmüştür. KKVM'nin yaygınlaştırılmasında, bilgi ve beceri kazandırmaya odaklanan hedefe yönelik eğitim programlarının önceliklendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the knowledge levels regarding vulvar cancer and the practice of vulvar self-examination (VSE) among women aged 55 and over, and to examine the relationship of cancer information overload and cancer worry with these variables. Methods: The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 384 women aged 55 and over living in the Aziziye district of Erzurum. Data were collected using a Socio-Demographic Characteristics Information Form, the Cancer Information Overload Scale, the Cancer Worry Scale, and the Vulvar Cancer Knowledge and Early Diagnosis Behaviors Questionnaire Form developed by the researcher. Descriptive statistics, independent samples t-test, analysis of variance, Spearman correlation, and logistic regression methods were used in the analyses. Results: The participants' mean score on the Cancer Information Overload Scale was 20.77±4.55, the mean score on the Cancer Worry Scale was 17.77±5.63, and the mean Vulvar Cancer Knowledge score was 13.31±4.18. It was determined that 20.3% of the women performed VSE. Women who performed VSE had significantly higher levels of vulvar cancer knowledge (p<0.001). Logistic regression analysis revealed that the only variable predicting VSE behavior was the level of vulvar cancer knowledge (OR=0.73; p<0.001). No statistically significant relationship was found between cancer information overload or cancer worry and VSE behavior. Vulvar cancer knowledge level was found to be significantly associated with educational status, social security, employment status, and age. Conclusion: Although cancer information overload and cancer worry were relatively high among the women, the main factor determining early diagnosis behavior was found to be the level of knowledge specific to vulvar cancer. To promote the widespread adoption of VSE, priority should be given to targeted educational programs focused on imparting knowledge and skills.