Kadınlarda sosyal fizik kaygı düze ile rekreatif etkinlik katılımının incelenmesi
Examination of social physique anxiety levels and recreational activity participation in women
- Tez No: 1002425
- Danışmanlar: DOÇ. KADİR YAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kadınların Sosyal Fizik Kaygı (SFK) düzeyleri ile farklı türdeki Rekreatif Etkinliklere Katılım (REK) sıklıkları arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin yaş, eğitim, medeni durum, çocuk sahibi olma, çalışma durumu ve düzenli fiziksel aktivite yapma gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu araştırma nicel bir araştırma modelinde olup, kesitsel tarama ve korelasyonel araştırma deseninde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini sayısı kesin olarak tahmin edilemeyen Iğdır ilindeki kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Iğdır şehir merkezinde yaşayan, gönüllü katılım sağlayan 350 kadın oluşturmaktadır. Kadın örneklemi, sosyal değerlendirme kaygısının daha sık görüldüğü cinsiyet grubu olarak uygun seçilmiştir. Veriler yüz yüze yapılan anketin yanı sıra Google üzerinden hazırlanan çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. SFK' nı ve REK türü ve sıklığını ölçmek amacıyla önceki çalışmalarda Türkçe geçerliliği ve güvenirliği yapılmış Sosyal Fizik Kaygısı Envanteri (SFKE) ve Boş Zaman Katılım Türü Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 27.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, kadınların SFK düzeylerinin farklı dağılım gösterdiği; benzer şekilde farklı türlerdeki rekreatif etkinliklere farklı sıklıklarda katılım gösterdikleri; SFK düzeylerinin yalnızca düzenli egzersiz yapma değişkenine göre farklılaştığı; bazı REK sıklıklarının yaş, eğitim, medeni durum, çocuk sahibi olmak, bir iş yerinde çalışıyor olmak ve düzenli egzersiz yapmak değişkenine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca, gönüllülük ve sosyal sorumluluk etkinlikleri dışındaki diğer tüm rekreatif etkinlik türleri ile kadınların SFK düzeyleri arasında anlamlı korelasyon ilişkileri olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma, SFK' nın bireylerin farklı türdeki rekreatif etkinliklere katılım davranışlarının niteliğine ve yönüne tesir eden etkisini ortaya koyarak alan yazındaki bu boşluğu doldurmuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında kadınların REK' nı arttırmaya yönelik politika ve program geliştirme süreçlerine yönelik önemli ipuçları sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the relationships between women's levels of Social Physique Anxiety (SPA) and their frequency of participation in different types of recreational activities, and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics such as age, education, marital status, having children, employment status, and regular physical activity. This research is a quantitative study conducted using a cross-sectional and correlational research design. The study population consists of women in Iğdır province, the exact number of which cannot be estimated. The sample consists of 350 women living in the city center of Iğdır who participated voluntarily. The female sample was appropriately chosen as the gender group where social physic anxiety is more frequently observed. Data was collected through face-to-face surveys as well as an online survey prepared via Google. To measure SPA and the type and frequency of recreational activity participation, the Social Physique Anxiety Inventory (SPAI) and the Leisure Time Participation Type Scale, which have been validated and proven reliable in Turkish in previous studies, were used. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 27.0 software. The study revealed that women exhibited different distributions of SPA levels; similarly, they participated in different types of recreational activities with varying frequencies; SPA levels differed only according to the variable of regular exercise; and the frequency of participation in some recreational activities differed according to age, education, marital status, having children, working in a workplace, and regular exercise. Furthermore, significant correlations were found between women's levels of SPA and all types of recreational activities except volunteering and social responsibility activities. In conclusion, this research fills a gap in the literature by revealing the effect of SPA on the quality and direction of individuals' participation behaviors in different types of recreational activities. The results offer important insights for developing policies and programs aimed at increasing women's participation in recreational activities.