Yaşanabilirlik kavramı ve Ankara metropoliten alan planlama çalışmaları
Livability concept and Ankara metropolitan area planning studies
- Tez No: 100244
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yaşanabilirlik kavramının ve fiziki planlama ile yaşanabilir çevreler oluşturmanın mümkün olup olmadığı konusunun incelendiği araştırma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde yaşanabilirlik kavramının tanımı yapılarak bu konuda geliştirilen görüşler, kentsel alanlarla ilgili temel çevre sorunları, bunların planlama ile çözümüne ilişkin politikalar ve Almanya'dan örnek bir uygulama incelenmiştir. İkinci bölümde ise yaşanabilirlik kavramı çerçevesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ankara 2025 Metropoliten Planlama Çalışmaları irdelenerek Ankara'nın mevcut sorunlarına ne derece çözüm getirebileceği konusu incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kentsel çevre sorunlarının çözümünde planlamanın önemli bir araç olduğu, ancak kentlerin yaşanabilirliğini sadece fiziksel ve estetik yönleri değil toplumun ekonomik, toplumsal ve psikolojik yapısının da belirlediği; hava, su, toprak v.b. kaynakların uygun arazi kullanımları ile korunabileceği bulguları elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Ankara'nın önemli çevre sorunlarının arasında gecekondu, hava, toprak ve su kirliliği, katı ve sıvı atıklar, gürültü kirliliği ve ulaşımın geldiği, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ankara 2025 Metropoliten Nazım Planı'nın, öngördüğü planlama yaklaşımı, nüfus projeksiyonu, gelişme şeması, kent kimliği, ulaşım, arazi kullanımı ve Çevre Mevzuatı açılarından, bu sorunlara çözüm getirecek ve daha yaşanabilir bir çevre oluşturmaya yardım edecek bir niteliğe sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. 164
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study in which seeks the concept of livablity and the possibility of creating livable environments with physical planning consists of two chapters: In the first chapter; the definition of livabilitiy concept, opinions that is developed in this subject, basic environmental problems in urban area, politics about solving these problems by planning and an example practice from Germany. In the second chapter; from the frame of livablity concept, according to Ankara 2025 Metropolitan Planning Studies it is argued that how it can solve present problems of Ankara. In the first chapter of the study it is finded out that; in solving urban environmental problems, planning is an important implement, the livability of the cities is defined by not only the physical and esthetic structure but also economic, social and psychologic structure of the society, the sources like weather, water, soil etc. can be protected by suitable landuse recommendation. In the second chapter of the study it is finded out that; the important environmental problems of Ankara are squatter areas, weather, soil and water pollution, solid and fluid waste, noise pollution and transportation; in view of population projection, development outline, urban identity, transportation, landuse and Environmental Law planning approach which is recommended in Ankara 2025 Metropolitan Plan, prepared by Ankara Metropolitan Municipality, has not enough quality to solve the problems and to help creating more livable environment. 165