Kirsten Boie'nin“Ein Sommer in Sommerby”adlı eserinin Türkçe çevirisi“Kuzeyde Bir Yaz”yapıtındaki kültüre özgü unsurların Lawrence Venuti'nin yerlileştirme – yabancılaştırma stratejisi bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of culture-specific elements in the Turkish translation of Kirsten Boie's work“Ein Sommer in Sommerby”to Turkish translation“Kuzeyde Bir Yaz”in the context of Lawrence Venuti's domesticsation-foreignisation strategy
- Tez No: 1002437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi boyunca farklı dillerin ortaya çıkması ile birlikte, bu farklı dilleri konuşan insanlar arasında iletişim ihtiyacı doğmuştur. Bu iletişimi sağlamak için insanlar çeviriye ihtiyaç duymuşlardır. Gelişen teknoloji ve iletişim ağı ile birlikte küreselleşme giderek artmaktadır. Uluslararasındaki sınırlar eskiye nazaran daha aşılır hale gelmektedir. Buna rağmen uluslararasındaki kültürel farklılıklar kaybolmamış ve önemini korumaya devam etmektedir. Bu çalışmada Alman çocuk romanı yazarı olan Kirsten Boie'nin“Ein Sommer in Sommerby”adlı romanındaki kültüre özgü unsurların çevirmen Aylin Gergin tarafından Türkçeye nasıl aktarıldığını Venuti'nin“yerlileştirme”ve“yabancılaştırma”çeviri stratejilerinden hangisini daha çok tercih ettiğini ve hangi yöne ağırlık verdiğini hedef metin içerisinden örnekler bularak irdeleyeceğiz. Venuti'ye göre yerlileştirme çeviri yapılacak metindeki farklılıkları hedef kültürdeki okuyucular için en aza indirmek; yabancılaştırma ise kaynak metindeki kültürel farklılıkların tamamını ya da bir kısmını koruyarak hedef kültürdeki okuyucuları zorlayan bir yaklaşım sergileme eğilimidir. İnceleme sonucunda; çevirmenin çeviri yaparken hedef kültürdeki ögeleri daha çok dikkate aldığı ve tercih ettiği görülmektedir. Çevirmenin hedef metnin kültürel ve dilsel farklılığını yansıtacak şekilde çeviride“yerlileştirme”stratejisini ağırlıklı olarak tercih ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the emergence of different languages has created a need for communication among people speaking these distinct languages. To facilitate this communication, translation has become essential. With advancing technology and expanding communication networks, globalization continues to intensify. Borders between nations have become more permeable compared to the past. Nevertheless, cultural differences between nations have not disappeared and remain significant. In this study, I will analyze how culture-specific elements in Kirsten Boie's novel Ein Sommer in Sommerby, written by the German children's book author, have been translated into Turkish by Aylin Gergin. Specifically, I will examine which of Venuti's translation strategies—“domestication”or“foreignization”—is more prominently employed and in which direction the translator leans, using examples from the target text. According to Venuti, domestication involves minimizing the differences in the source text to align with the target culture, making it more accessible to readers. In contrast, foreignization preserves all or some of the cultural differences in the source text, challenging the readers in the target culture to engage with these distinctions. The analysis reveals that the translator tends to prioritize elements of the target culture in the translation process. It has been determined that the translator predominantly employs the“domestication”strategy, reflecting the cultural and linguistic characteristics of the target text.