Yetişkinlerde görsel dikkatin efferent işitsel sistem üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of visual attention on the efferent auditory system in adults
  1. Tez No: 1002453
  2. Yazar: MUHAMMED PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Efferent işitme sistemi, dış tüy hücrelerini modüle eden medial olivokoklear (MOC) refleksi aracılığıyla koklear amplifikasyonu düzenler ve gürültüden korunma, sinyal/gürültü oranının iyileştirilmesi, ses adaptasyonu, frekans ve seçici dikkatin düzenlenmesi gibi çeşitli fonksiyonları yürütür. Bu refleksin aktivasyonu, kontralateral transient evoked otoakustik emisyon supresyon (CS-TEOAE) ve kontralateral distortion product otoakustik emisyon supresyon (CS-DPOAE) testi ile değerlendirilebilmektedir. Görsel dikkat, odaklanılacak duyusal girdinin seçilmesini sağlayan biyolojik bir filtre görevi gören bilişsel bir mekanizmayı oluşturur. Bu süreçte özellikle içsel görsel seçici dikkat mekanizması olarak bilinen top-down dikkat, bireyin bilinçli olarak görsel uyaranlara odaklandığında çevresel işitsel girdiyi MOC aracılığıyla bastırmaktadır. Çalışmada yetişkinlerde görsel dikkatin değiştirilmediği (dikkat yok) ve görsel dikkati değiştiren (pasif görsel dikkat, aktif görsel dikkat ve dikkat dağıtıcı görsel uyaran) koşulların efferent işitme sistemi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, görsel dikkatin değiştiği koşullar altında efferent işitme sistemininin fonksiyonu, CS-TEOAE ve CS-DPOAE testlerinde belirlenen supresyon değerleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 18-30 yaş arası işitmesi normal olan 30 birey (15 kadın ve 15 erkek) dahil edilmiştir. CS-TEOAE testi 1-4 kHz frekans aralığında ve CS-DPOAE testi 1-8 kHz 4 PPO (points per octave) frekans aralığında, bireylerin sağ ve sol kulaklarında değişen görsel dikkat koşullarında uygulanmıştır. Bireylerin sağ ve sol kulaklarında 1-4 kHz frekans aralığındaki CS-TEOAE ve 1-8 kHz 4 PPO frekans aralığındaki CS-DPOAE değerleri en yüksek aktif görsel dikkat koşulu, ikinci en yüksek pasif görsel dikkat koşulu, üçüncü en yüksek dikkat yok koşulu ve en düşük dikkat dağıtıcı görsel uyaran koşulu altında elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca bireylerin sağ ve sol kulaklarında 1-2 kHz frekans aralığındaki CS-TEOAE değerlerinde ve 1-4 kHz frekans aralığındaki CS-DPOAE değerlerinde ististiksel olarak anlamlı farklılık olduğu ve bu farkların yüksek etki büyüklüğüne sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, görsel dikkatin yetişkinlerde efferent işitme sistemini modüle ettiğini, bu modülasyonun CS-TEOAE ve CS-DPOAE testleriyle belirlendiği ve MOC refleksi üzerinde top-down dikkatin supresyon etkisi oluşturduğunu göstermiştir. Yetişkinlerde efferent işitme sistemi CS-TEOAE veya CS-DPOAE testleri kullanarak değerlendirirken, elde edilen supresyon değerlerinin doğruluğunu sağlamak için bireylerin görsel dikkat düzeylerinin izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The efferent auditory system regulates cochlear amplification via the medial olivocochlear (MOC) reflex, which modulates the outer hair cells, and performs various functions such as noise protection, signal-to-noise ratio enhancement, sound adaptation and regulation of frequency and selective attention. Activation of this reflex can be assessed with contralateral transient evoked otoacoustic emission suppression (CS-TEOAE) and contralateral distortion product otoacoustic emission suppression (CS-DPOAE) tests. Visual attention constitutes a cognitive mechanism that functions as a biological filter, enabling the selection of sensory input for focus. In this process, top-down attention specifically known as the endogenous visual selective attention mechanism suppresses peripheral auditory input via the MOC when an individual consciously focuses on visual stimuli. The study aimed to investigate the effects of unaltered visual attention (attention-free) and altered visual attention (passive visual attention, active visual attention, and distracting visual stimuli) conditions on the efferent auditory system in adults. To this end, the function of the efferent auditory system under altered visual attention conditions was evaluated using suppression values determined in the CS-TEOAE and CS-DPOAE tests. The study included 30 individuals (15 women and 15 men) aged 18-30 with normal hearing. CS-TEOAE testing was performed in the 1-4 kHz frequency range and CS-DPOAE testing in the 1-8 kHz 4 PPO (points per octave) frequency range in varying visual attention conditions in the right and left ears of the individuals. The CS-TEOAE values in the 1-4 kHz frequency range and the CS-DPOAE values in the 1-8 kHz 4 PPO frequency range in the right and left ears of the individuals were obtained under the highest active visual attention condition, the second highest passive visual attention condition, the third highest attention-free condition, and the lowest distracting visual stimulus condition. The study also determined that there were statistically significant differences in CS-TEOAE values in the 1-2 kHz frequency range and CS-DPOAE values in the 1-4 kHz frequency range in the right and left ears of individuals and these differences had high effect sizes. The study results showed that visual attention modulates the efferent auditory system in adults, that this modulation is determined by the CS-TEOAE and CS-DPOAE tests, and that top-down attention has a suppressive effect on the MOC reflex. When evaluating the efferent auditory system in adults using CS-TEOAE or CS-DPOAE tests, it is recommended to monitor individuals visual attention levels to ensure the accuracy of the obtained suppression values.