Niyozomal taşıma sistemi ile hücrelere aktarılan doğal terpenlerin deneysel parkinson modelinde nöron koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the neuroprotective effects of natural terpenes delivered to cells via a niosomal transport system in an experimental parkinson's disease model
- Tez No: 1002458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Nöroloji, Biyoteknoloji, Genetics, Neurology, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığı (PH), substantia nigra pars compacta bölgesindeki dopaminerjik nöronların ilerleyici kaybı ile karakterize edilen, prevalansı 65 yaş üzeri bireylerde %2–3 düzeyine ulaşan ve günümüzde küratif tedavisi bulunmayan bir nörodejeneratif hastalıktır. Mevcut tedavi yaklaşımları ağırlıklı olarak semptom kontrolüne yönelik olup, hastalığın patogenezinde rol oynayan oksidatif stres, mitokondriyal disfonksiyon ve protein agregasyonu gibi mekanizmalar üzerinde sınırlı etkiye sahiptir. Bu nedenle, nöroprotektif ajanların geliştirilmesi ve hedef hücrelere etkin şekilde taşınması büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, doğal kaynaklı terpenlerin niyozomal taşıyıcı sistemler aracılığıyla hücrelere aktarımının, deneysel Parkinson hastalığı in vitro modelinde nöron koruyucu etkilerinin nicel olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada SH-SY5Y hücre hattı dopaminerjik fenotipe farklılaştırılmış ve IC 50 konsantrasyonunda MPP⁺ uygulaması ile nörotoksisite modeli oluşturulmuştur. MPP⁺ uygulaması sonucunda hücre canlılığı kontrol grubuna kıyasla %100'den %42,6 ± 3,8 düzeyine düşmüştür (p < 0,001). Doğal terpenlerin serbest formda uygulanması hücre canlılığını %61,4 ± 4,2 seviyesine yükseltirken, aynı terpenlerin niyozomal enkapsülasyon sonrası uygulanması canlılığı %78,9 ± 3,1 düzeyine çıkarmıştır. Niyozomal terpen grubu ile MPP⁺ grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p < 0,001). Oksidatif stres parametrelerinde, MPP⁺ uygulaması TOS düzeyini 18,6 ± 1,9 µmol H₂O₂ eşdeğeri/L seviyesine yükseltirken, niyozomal terpen uygulaması bu değeri 9,2 ± 1,3 seviyesine düşürmüştür (p < 0,01). Aynı şekilde TAC düzeyi MPP⁺ grubunda 0,82 ± 0,07 mmol Trolox eşdeğeri/L iken, niyozomal terpen grubunda 1,74 ± 0,11 seviyesine yükselmiştir (p < 0,001). Sonuç olarak, niyozomal taşıyıcı sistemler ile hücrelere aktarılan doğal terpenlerin, serbest formlarına kıyasla hücre içi biyoyararlanımının arttığı, MPP⁺ kaynaklı nöronal sitotoksisiteyi anlamlı düzeyde azalttığı ve oksidatif stres parametrelerini baskıladığı gösterilmiştir. Bu bulgular, niyozom-temelli doğal bileşiklerin Parkinson hastalığı için potansiyel yeni bir nöroprotektif nano-terapötik yaklaşım sunabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disorder characterized by the progressive loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta, with a prevalence reaching 2–3% in individuals over the age of 65, and for which no curative treatment is currently available. Existing therapeutic approaches are primarily aimed at symptomatic management and have limited effects on pathogenic mechanisms such as oxidative stress, mitochondrial dysfunction, and protein aggregation. Therefore, the development of neuroprotective agents and their effective delivery to target cells are of great importance. The aim of this thesis is to quantitatively evaluate the neuroprotective effects of naturally derived terpenes delivered to cells via niosomal carrier systems in an experimental in vitro model of Parkinson's disease. In this study, the SH-SY5Y cell line was differentiated into a dopaminergic phenotype, and a neurotoxicity model was established by the application of MPP⁺ at its IC₅₀ concentration. As a result of MPP⁺ treatment, cell viability decreased from 100% in the control group to 42.6 ± 3.8% (p < 0.001). While the application of natural terpenes in their free form increased cell viability to 61.4 ± 4.2%, the application of the same terpenes following niosomal encapsulation elevated viability to 78.9 ± 3.1%. A statistically significant difference was observed between the niosomal terpene group and the MPP⁺ group (p < 0.001). In terms of oxidative stress parameters, MPP⁺ treatment increased total oxidant status (TOS) to 18.6 ± 1.9 µmol H₂O₂ equivalent/L, whereas niosomal terpene treatment reduced this value to 9.2 ± 1.3 (p < 0.01). Similarly, total antioxidant capacity (TAC) was 0.82 ± 0.07 mmol Trolox equivalent/L in the MPP⁺ group and increased to 1.74 ± 0.11 in the niosomal terpene group (p < 0.001). In conclusion, it was demonstrated that natural terpenes delivered to cells via niosomal carrier systems exhibit increased intracellular bioavailability compared to their free forms, significantly reduce MPP⁺-induced neuronal cytotoxicity, and suppress oxidative stress parameters. These findings indicate that niosome-based natural compounds may offer a potential novel neuroprotective nano-therapeutic approach for Parkinson's disease.