Yasal düzenlemeler çerçevesinde kripto para aklamanın önlenmesine yönelik kurumsal yaklaşımlar ve uygulamalar: Ampirik bir çalışma örneği
Institutional approaches and practices for preventing cryptocurrency laundering within the framework of legal regulations: An empirical study example
- Tez No: 1002509
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Bilim ve Teknoloji, Law, Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
Özet
Kripto varlık hizmet sağlayıcıların kripto para aklamayla mücadeledeki rolüne vurgu yapan bu çalışma, SPK ve MASAK tarafından ortaya konulan yasa ve düzenlemeler kapsamında yükümlü oldukları uyum programını yerine getirmeye çalışan bu kurumların, karmaşık aklama modellerini tespit ve analizinde kullandıkları uygulama ve araçlara, KYC ve AML kontrollerinde hangi aşamaları takip ettikleri; kripto varlıkların saklanması ve yönetiminde saklama kuruluşlarının yetki ve sorumluluklarına; AML işlem izleme araçlarının etkinliğini sınırlandıran durumlara ve kripto para aklama yöntemlerinde sıkça başvurulan yöntemlere değinerek, kurumların mevcut düzenlemelere yaklaşımları ve uyum düzeyleri ampirik çerçevede ele alınmıştır. Çok katmanlı yapısı nedeniyle daha fazla akademik araştırma yapmaya ihtiyaç duyan bir alan üzerinde yürüttüğümüz çalışmaya 3 kripto platformu,1 saklama kuruluşu ve 1 teknoloji sağlayıcı şirketin dahil edildiği örneklem için nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniğine başvurularak elde edilen veriler kategorik içerik analizi yöntemi kullanılarak detaylı biçimde incelenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; MASAK ve SPK'nın yasa ve düzenlemelerine tabi olan kripto varlık hizmet sağlayıcıları içinde belli bir ciddiyet ve sorumlulukla uyum kriterlerini zamanında tamamlama gayretinde olanların aksine operasyonel açıdan eksiklikleri olan ve uyum sürecine gerekli özeni gösterme konusunda sınırlı bir sorumlulukla hareket edenlerin var olduğunu bu nedenle mevcut düzenlemelere her kurumun aynı hassasiyetle yaklaşmadığını edinmiş olduğumuz bilgiler ışığında ifade etmemiz mümkündür. Kripto ekosisteminin bir parçasını oluşturan merkezi yapıya sahip platformlar üzerinden yasadışı suçlarla mücadelenin yeterli olmayacağı açık bir gerçekliktir. Denetlenmeyen DeFi uygulamalarını ulusal ve uluslararası regülatörlerin mercek altına alarak alana ilişkin uyum mekanizmaları oluşturulması yönünde adımların atılmasıyla yürütülen AML politikalarından beklenen olumlu sonuçların elde edilmesini mümkün hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
This study, which emphasizes the role of crypto asset service providers in combating cryptocurrency laundering, examines the compliance programs these institutions are obligated to fulfill under the laws and regulations established by the Capital Markets Board (SPK) and the Financial Crimes Investigation Board (MASAK). It discusses the applications and tools these institutions use to detect and analyze complex laundering models, the stages they follow in KYC and AML controls, the authority and responsibilities of custodian institutions in the custody and management of crypto assets, the situations that limit the effectiveness of AML transaction monitoring tools, and the methods frequently used in cryptocurrency laundering. The study empirically analyzes the institutions' approaches to current regulations and their compliance levels.In this study, conducted on a multi-layered field requiring further academic research, a qualitative research method was adopted for a sample including 3 crypto platforms, 1 custodian institution, and 1 technology provider company. Data obtained through semi-structured in-depth interviews were analyzed in detail using categorical content analysis.According to our results: Based on our information, we can state that among crypto asset service providers subject to the laws and regulations of MASAK and SPK, there are those who strive to complete compliance criteria on time with a certain degree of seriousness and responsibility, as well as those who have operational shortcomings and act with limited responsibility in showing the necessary diligence in the compliance process. Therefore, it is possible to state that not every institution approaches the current regulations with the same sensitivity. It is a clear fact that combating illegal crimes through centralized platforms that are part of the crypto ecosystem will not be sufficient. It will be possible to achieve the expected positive results from AML policies by having national and international regulators scrutinize unregulated DeFi applications and take steps to establish compliance mechanisms for the field.