The effect of day of the week anomaly in crypto currency markets
Kripto para piyasalarında haftanın günü anomalisi
- Tez No: 726907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çeşitli çalışmalarda, Etkin Piyasa Hipotezi'nden farklı olarak piyasa anomalileri gözlemlenmiştir. Hisse senedi piyasalarında araştırılan anomaliler arasında en popüler olanları ise haftanın günü etkisi ve yılın ayı etkisidir. Haftanın günü etkisi, haftadaki tüm günlerin ortalama getirileri ya da getiri dağılımlarının aynı olmadığı ve belli günlerde farklılık gösterdiği durum olarak açıklanmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kripto para piyasaları ele alınmıştır. Tanım, tarihçe, yasal düzenlemeler, sınıflandırma, fonksiyonlar, avantajlar ve dezavantajlar açıklanmıştır. İkinci bölümde etkin piyasa ve anomalilere yer verilmiştir. Etkin piyasa hipotezi açıklandıktan sonra zamana bağlı anomaliler ve diğer anomaliler iki grupta verilmiştir. Uygulamadan önce literatürde daha önce bu konuyu ele alan çalışmalar sunulmuştur. Bu çalışmada haftanın günü anomalisi etkisi, kripto para piyasaları çerçevesinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, analizin verisi ve yöntemine ilişkin açıklamalar bulunmaktadır. Dördüncü bölümde, çalışmanın amacı çerçevesinde 18.07.2010 ve 31.12.2019 tarihleri arasındaki 3,483 kapanış fiyatı verisi kullanılarak analiz yapılmıştır. Analizler için OLS, GARCH ve EGARCH yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Bitcoin'de Salı günü üzerinde haftanın günü etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Contrary to the Efficient Market Hypothesis, in various studies market anomalies are observed. Most popular anomalies in the stock markets are the day of the week effect and the month of the year effect. The day of the week effect is described as the case in which the average returns or yield distributions of all days of the week are not the same and the return differences are realized on certain days. The study consists of four sections. In the first section, the cryptocurrency markets are discussed. Definition, history, legal regulations, classification, functions, advantages and disadvantages are set forth in this section. Then, in the second section, efficient market and anomalies are included. After explaining the efficient market hypothesis, time-related anomalies and other anomalies are given in two groups. Prior to the application of the research, global studies in the literature which has previously discussed this issue have been presented. In this study, effect of the day of the week anomaly is discussed within the framework of cryptocurrency markets. In the third section, there are explanations about the data and method of analysis. In the fourth chapter, in accordance with the aim of this study, 3,483 closing price data between the dates 18.07.2010 and 31.12.2019 are analysed. OLS, GARCH and EGARCH methods are used for analyses. In consequence of the study, day of the week effect found at Tuesday in Bitcoin.