Paris Prensipleri bağlamında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilişkisi
The Human Rights and Equality Institution of Türkiye in the context of the Paris Principles and its relationship with the Grand National Assembly of Türkiye
  1. Tez No: 1002533
  2. Yazar: HANDE KARABAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ulusal İnsan Hakları Kurumları, bulundukları ülkede insan haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla faaliyet gösteren temel yapılardır. Bu kurumların etkili, bağımsız ve objektif işleyişini güvence altına almak için oluşturulan Paris Prensipleri, uluslararası alanda ideal bir çerçeve sunmaktadır. Söz konusu prensiplere uyum ise ulusal kurumların akreditasyonunu belirleyen en önemli kriterlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ulusal insan hakları kurumu olarak faaliyet gösteren TİHEK, halihazırda“B”statüsü ile akredite edilmiştir ancak akreditasyon süreci durağan değil, beş yıllık periyodlarla değerlendirmeye tabi tutulan dinamik bir süreçtir. Kurumun“A”statüsü ile akredite olabilmesi için özellikle üye atama usulleri, kurumsal bağımsızlık, çoğulculuk ve karar alma mekanizmalarında tarafsızlık gibi eleştirildiği alanlarda uluslararası standartlara daha güçlü uyum sağlaması gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılacak yapısal ve yasal iyileştirmeler, hem kurumun ulusal düzeyde etkisini artıracak hem de uluslararası insan hakları sistemindeki görünürlüğünü ve güvenilirliğini pekiştirecektir. Günümüzde ulusal insan hakları kurumlarının etki kapasitesi parlamentolarla kurdukları güçlü ve sürekli iş birliği ile de doğru orantılıdır. Belgrad Prensipleri, uluslararası düzeyde ulusal insan hakları kurumları ile parlamento ilişkilerini düzenleyen rehber ilkeler bütünüdür. Türkiye'de TİHEK ile TBMM arasında çeşitli faaliyet ve temaslar gerçekleşmekle birlikte, bu ilişkilerin Belgrad Prensipleri'nde ifade edildiği gibi daha sistematik ve etkili sonuçlar doğuran bir yapıya kavuşturulması önem arz etmektedir. Bu çalışma, hem akreditasyon süreci hem de parlamentoyla ilişkiler bağlamında mevcut durumu ortaya koymayı ve geliştirilebilecek alanları analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
National Human Rights Institutions (NHRIs) are fundamental bodies that operate with the purpose of protecting and promoting human rights within their respective countries. The Paris Principles, established to ensure the effective, independent, and impartial functioning of these institutions, provide the ideal international framework in this regard. Compliance with these principles is considered one of the most significant criteria in determining the accreditation status of national institutions. In Türkiye, HREIT serves as the NHRI and is currently accredited with“B”status; however, accreditation is not a static designation but a dynamic process subject to periodic assessment every five years. In order for the institution to attain“A”status, it must demonstrate stronger alignment with international standards particularly in the areas in which it continues to be criticized, such as member appointment procedures, institutional independence, pluralism, and impartiality in decision-making mechanisms. Structural and legislative improvements in these fields would enhance the institution's impact at the national level while strengthening its visibility and credibility within the international human rights system. Today, the influence and effectiveness of NHRIs are also directly proportional to their ability to establish strong and continuous cooperation with parliaments. The Belgrade Principles constitute a set of guiding norms regulating the relationship between NHRIs and parliaments at the international level. Although several activities and interactions take place between HREIT and the GNAT, it remains crucial that these relations be transformed into a more systematic, institutionalized, and outcome-oriented framework, as emphasized in the Belgrade Principles. This study aims to examine the current situation and identify potential areas for improvement both in the context of the accreditation process and in the institutional relations with parliament.