Sling operasyonu sonrası operasyon başarısının transperineal ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of operative success after sling surgery using transperineal ultrasonography
- Tez No: 1002583
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SOYLU KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, stres tipi üriner inkontinans nedeniyle mid-üretral sling uygulanan hastalarda uzun dönem sonuçlar subjektif ölçekler ve perineal ultrasonografi bulgularıyla birlikte değerlendirilmiştir. Slingin statik-dinamik özellikleri, üretra ve mesane boynu ile ilişkisi analiz edilerek cerrahi başarı ve komplikasyonlarla ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem:. Bu çalışma, Şubat 2019–Kasım 2024 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde stres üriner inkontinans nedeniyle Transobturator Tape (TOT) uygulanan hastalarda yürütülmüştür. Uygun hastalar telefonla bilgilendirilmiş; dahil edilme kriterlerini karşılayıp onam veren 74 hasta kontrole çağrılmıştır. Yaş, gravite, parite, doğum şekli, menopoz durumu, BMI, alkol-sigara kullanımı ve cinsel aktivite kaydedilmiştir. I-QOL, UDI-6, IIQ-7 ve AAM-V8 anketleri ile üçlü Likert memnuniyet ölçeği uygulanmıştır. Transperineal ultrasonografi ile sling konumu, üretra ile hareket uyumu, şekil, deformasyon, kol simetrisi, SP-TAPE mesafesi, BND ve RVA ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 49,08±6,48 yıl, ortalama takip süresi 43,67 aydı. Subjektif başarı %91,9, de novo urge oranı %5,4 olup disparoni sık bildirildi. Başarılı ve başarısız gruplar arasında anket skorları anlamlı farklıydı (p<0,001). Başarılı grupta sling istirahat ve Valsalva'da çoğunlukla orta konumdaydı (p<0,05). SP–TAPE mesafesi Valsalva'da azaldı ve sling-üretra birlikte hareketi başarıyla ilişkiliydi; şekil, deformasyon ve kol simetrisi etkisizdi. Sonuç: Bu çalışma, midüretral sling başarısının şekil ve kol simetrisinden çok orta üretral doğru konumlanma ve üretra ile dinamik uyuma bağlı olduğunu göstermiştir. Özellikle Valsalva'da ölçülen sling–pubik simfiz mesafesi bağımsız bir belirleyicidir. Morfoloji kontinansı etkilemezken disparoniyle ilişkili olabilir; değerlendirmede dinamik parametreler esas alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the long-term outcomes of patients who underwent mid-urethral sling surgery for stress urinary incontinence were evaluated using both subjective assessment scales and perineal ultrasonographic findings. The static and dynamic characteristics of the sling, as well as its relationship with the urethra and bladder neck, were analyzed to investigate their association with surgical success and complications. Materials and Methods: This study was conducted between February 2019 and November 2024 at the Faculty of Medicine, Mustafa Kemal University, Department of Obstetrics and Gynecology, among patients who underwent Transobturator Tape (TOT) surgery for stress urinary incontinence. Eligible patients were informed by telephone, and 74 patients who met the inclusion criteria and provided informed consent were invited for follow-up evaluation. Age, gravidity, parity, mode of delivery, menopausal status, BMI, alcohol and smoking habits, and sexual activity were recorded. I-QOL, UDI-6, IIQ-7, and AAM-V8 questionnaires, along with a three-item Likert satisfaction scale, were administered. Transperineal ultrasonography was used to assess sling position, concordance with urethral movement, shape, deformation, arm symmetry, SP–TAPE distance, BND, and RVA. Results: The mean age of the patients was 49.08 ± 6.48 years, and the mean follow-up period was 43.67 months. The subjective success rate was 91.9%, while the rate of de novo urge incontinence was 5.4%, and dyspareunia was frequently reported. Questionnaire scores differed significantly between the successful and unsuccessful groups (p < 0.001). In the successful group, the sling was predominantly located at the mid-urethral position both at rest and during Valsalva (p < 0.05). The SP–TAPE distance decreased during Valsalva, and synchronous sling–urethral movement was associated with success, whereas sling shape, deformation, and arm symmetry had no significant effect. Conclusion: This study demonstrated that the success of midurethral sling surgery is primarily associated with accurate midurethral positioning and dynamic concordance with the urethra, rather than sling shape or arm symmetry. In particular, the sling–pubic symphysis distance measured during the Valsalva maneuver was identified as an independent predictor of surgical success. While sling morphology did not significantly influence continence outcomes, it may be associated with functional complications such as dyspareunia. These findings emphasize that dynamic functional parameters, rather than static anatomical features, should be prioritized in postoperative evaluation.