Tam kat rotator kılıf yırtıklarında manyetik rezonans görüntüleme bulguları
- Tez No: 1002690
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çeşitli merkezlerden ve Marmara Üniversitesi Ortopedi ve Fizik tedavi polikliniklerinden, impingement sendromu ön tanısı alarak hastanemiz MR ünitesine gönderilen hastalar incelemeye alındı. Olgulardan 72 tanesinde MR impingement sendromu tanısı ve buna eşlik eden rotator kılıf patolojileri saptandı. Bunlar içersinde de tam kat rotator kılıf yırtığı olan 35 olgu tesbit edilerek çalışmaya dahil edildi. Olguların en genci 34, en yaşlısı 72 yaşında olup yaş ortalaması 58 olarak saptandı. Olguların 13 tanesinde küçük, 10 tanesinde geniş, 2 tanesinde masif tam kat, 10 tanesinde de komplet rotator kılıf rüptürü tesbit edildi. Ayrıca bir olguda rotator kılıf patolojisine ek olarak total biseps tendon rüptürü eşlik ediyordu. Olguların 14 tanesi sağlık durumları ve klinik bulguları nedeniyle fizik tedaviye veya ilaç tedavisine yönlendirildi. Diğer 21 olguda ise artoskopik ve açık cerrahi prosedürler uygulanarak MRG bulguları ile korele edildi. Omuz impingement sendromu ve tam kat yırtıklar ile ilgili bilgiler literatür eşliğinde incelendi. Tam kat yırtıklı olgulara eşlik eden olası lezyonlardan özellikle impingement bulguları tesbit edilmeye çalışıldı. Bugüne kadar çalışılmış kriterler içinden protokol oluşturuldu. İçlerinden peribursal yağlı plan obliterasyonu, çengel şeklinde akromion, subakromial spur, azalmış subakromial mesafe, subakromioklavikuiar indentasyon, akromioklavikular ligaman kontur ve kalınlaşması düzensizliği kriter olarak alınmıştır. Bu protokolde yer alan kriterler tam kat yırtıklı hastalarda korele edildi. Sonuçta peribursal yağlı plan obliterasyonu,azalmış subakromial mesafe, subakromioklavikuiar indentasyon, subakromial spur tam kat RKY'ları anlamlı düzeyde birliktelik gösterdiği görüldü. Rotator kılıf lezyonlarında özellikle tam kat RKY'larının teşhisinde bu kriterlerin göz önünde bulundurulması radyologlara ve klinisyenlere yardımcı olacağı kanısındayım.
Özet (Çeviri)
Patients referred to our hospital's MRI unit with a preliminary diagnosis of impingement syndrome from various centers and Marmara University Orthopedics and Physical Therapy outpatient clinics were examined. 72 of the cases were diagnosed with impingement syndrome and accompanying rotator cuff pathologies. Of these, 35 cases with complete rotator cuff tears were identified and included in the study. The youngest patient was 34, the oldest was 72, and the average age was 58. Thirteen cases had small, ten had large, two had massive, and ten had complete rotator cuff ruptures. Additionally, one case had total biceps tendon rupture in addition to the rotator cuff pathology. Fourteen of the cases were referred for physical therapy or medication due to their health status and clinical findings. In the other 21 cases, arthroscopic and open surgical procedures were performed and correlated with MRI findings. Information regarding shoulder impingement syndrome and complete-thickness tears was reviewed in conjunction with the literature. Possible lesions accompanying complete-thickness tears, especially impingement findings, were sought to be identified. A protocol was created from the criteria studied to date. Among these, peribursal fatty plane obliteration, hook-shaped acromion, subacromial spur, decreased subacromial space, subacromioclavicular indentation, and irregularity of acromioclavicular ligament contour and thickening were taken as criteria. The criteria included in this protocol were correlated in patients with complete-thickness tears. As a result, peribursal fatty plane obliteration, decreased subacromial space, subacromioclavicular indentation, and subacromial spur were found to be significantly associated with complete-thickness RCTs. I believe that considering these criteria, especially in the diagnosis of full-thickness rotator cuff lesions, will be helpful to radiologists and clinicians. Geri bildirim gönder