Sağlıkta Dönüşüm Programının kamu sağlık hizmetlerinin mali sürdürebilirliğine etkisi
The effect of Health Transformation Program on the financial sustai̇nabi̇li̇ty of publi̇c health servi̇ces
  1. Tez No: 560876
  2. Yazar: MUSTAFA NECATİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
SB Sağlık hizmetinde zaman içinde yaşanan değişimlerin ardından 2003 yılında SDP ilan etmiştir. İlan edilen SDP'nın yol gösterici ilkelerinden birisi olan sürdürülebilirliğin sağlık hizmetlerinin mali alanındaki yansımaları çalışmamızın esas konusunu oluşturmuştur. Maliye politikası ile SDP arasındaki ilişki klasik, keynesyen, neo liberal maliye politikası görüşleri bağlamında incelenecektir. Sürdürülebilirlik kavramından maliye politikası kapsamında ne anlaşılması gerektiği aktarılmaya çalışılacaktır. Ülkemizde sağlık hizmeti alanında yaşanan değişimler dönemsel olarak değerlendirilmiştir. SDP'nin amaçları, hedefleri, bileşenleri özetlenecektir. SDP'nin sürdürülebilirlik tanımı ve sağlık hizmetlerinin mali sürdürülebilirliği adına yapılan uygulamalar aktarılacaktır. Sağlık hizmetlerinin 2003-2017 yılları arasındaki dönemi incelemeye tabi tutulmuştur. İnceleme birimi ise kamu hastaneleridir. KHB yöneticilerinin SDP ile alakalı fikirleri anket sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Bu sayede KHB ilk dönem yöneticileri ile SB algısının ve hali hazırdaki durum arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi sağlanmıştır. Anket içinde 8 adet çoktan seçmeli soru ve 33 adet 5'li likert ölçeği kullanılan ifade bulunmaktadır. SDP'nin kamu hastaneleri ölçeğinde, sağlık hizmetlerinin mali sürdürebilirliğine etkisini değerlendirmek için tanımlayıcı model kullanılmıştır. Bu modelleme“Sözleşmeli KHB Yöneticilerinin Bazı Demografik Verileri”,“Sözleşmeli KHB yöneticilerinin SDP'nin Temel Aldığı Maliye Politikası Yaklaşımları”,“Sözleşmeli KHB yöneticilerinin SDP'nin Diğer Sağlık Programlarına Göre Başarısına Yaklaşımları”,“Sözleşmeli KHB yöneticilerinin SDP Bileşenlerinin Yedi Uygulama Alanına Yönelik Yaklaşımları”, SDP Kapsamında Yargı İçeren Dokuz İfade" başlıkları ile ifade edilmiştir. Bu modelleme ile oluşan hipotezlerin ret ve kabul durumları ortaya çıkmıştır. KHB yöneticilerinin SDP'nın neo liberal maliye politikalarını temel aldığına daha çok katıldıkları görülmüştür. Ayrıca SDP'nı sürdürülebilirlik kapsamında uygulanan diğer programlara göre daha başarılı gördükleri anlaşılmıştır. Bununla birlikte ülkemizde sağlık hizmeti finansmanın mali sürdürülebilirliğinin sağlandığı bir sistemin tam anlamıyla kurulmadığı fikrini taşıdıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
MH (Ministry of Health )announced the HTP (Health Transformation Program) in 2003, following changes in health service over time. The sustainability which is one of the guiding principles of HTP will be the main subject of our study. The relationship between fiscal policy and HTP will be examined in the context of classical, keynesian, neo-liberal fiscal policy views. The term sustainability refers to the need to understand what is to be understood within the scope of the fiscal policy. Changes in the field of health care in our country will be evaluated periodically.Changes in health services in our country are evaluated periodically. The objectives, targets and components of HTP will be summarized. HTP's definition of sustainability and applications for the financial sustainability of health services will be evaluated. The period between the years 2003-2017 of health services has been examined Review units are the public hospitals. HTP-related ideas of public hospital union (PHU) managers were analyzed according to survey results. In this way, it will be ensured that the relations between PHU first-level managers and MH perception and current situation will be evaluated. The questionnaire contains 8 multiple choice questions and 33 items with 5 Likert scale. A descriptive model was used to evaluate the impact of HTP on public hospitals' financial sustainability.“This modeling iler Some Demographic Data of Contracted PHU Managers,”“Fiscal Policy Approaches of Contracted PHU managers based on HTP”“Approaches of Contracted PHU managers to HTP's Success over Other Health Programs”“Approaches are expressed in the headings of İ Nine Expressions That Include Judiciary under HTP approach”. The rejection and acceptance of the hypotheses created by this modeling has increased. It was observed that the PHU managers were more involved in HTP based on neo-liberal fiscal policies. Moreover, it was understood that they considered the HTP to be more successful than the other programs implemented within the scope of sustainability. In addition, it is seen that the health sustainability of healthcare financing in our country is not fully established.