Toplu işçi çıkarma
Collective redundancy
  1. Tez No: 265678
  2. Yazar: HÜZÜME KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Toplu işçi çıkarma, tüm toplumu ve çalışma hayatını etkilemektedir. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde, tüm sektörlerde ilk başvurulan yöntem toplu işçi çıkarma olmaktadır. Toplu işçi çıkarmaların yaygınlaşması işgücü piyasasında istikrarsız ve güvensiz bir ortam oluşturmakta, dolayısıyla ülke ekonomisi de zarar görmektedir. Öte yandan işten çıkarılan işçiler uzun süre iş bulamama sıkıntısıyla karşı karşıya kalmakta, bu durumdan işçilerin bakmakla yükümlü oldukları aile üyeleri de olumsuz etkilenmektedir. Yine işsizlikle birlikte yoksulluk oranı ve suç işleme eğiliminin artış göstermesi nedeniyle, toplumsal huzursuzluk baş göstermektedir. Bu sebeple kanunlarda toplu işçi çıkarma kuralları farklı usullerle düzenlenmekte, toplu işçi çıkarmak isteyen işverene çeşitli kurumlara bildirimde bulunma, işçi temsilcileriyle görüşme yapma ve sosyal plan hazırlama gibi yükümlülükler öngörülmektedir. Bunun yanı sıra feshe son çare olarak başvurulması gerektiğinden hareketle kanunlarda fesihten önce birtakım yöntemlerin denenmesi şart koşulmaktadır. Toplu işçi çıkarmadan önce başvurulması gereken yollardan birini de belirli bir süre esnek çalışma biçimlerinin uygulamaya konulması oluşturmaktadır. Bu sayede hem toplu işçi çıkarmanın önüne geçilmekte hem de işletmelerin ekonomik sıkıntıyı daha hafif bir şekilde atlatması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Collective redundancies influence entire society and working life. The first method applied in all sectors, especially during the stage of recession, is collective redundancies. Proliferation of collective redundancies create inconsistent and insecure environment in labor market, thus national economy suffers. On the other hand, redundant workers are faced with the problem of not finding jobs for a long time so the members of their family whom these workers are obliged to look after are affected negatively. Poverty increases along with unemployment; tendencies to commit a crime are observed and this creates social unrest. Because of these reasons, rules of collective redundancies are regulated with specific procedures in laws. Accordingly, employers who want to apply collective redundancies are obliged to inform some institutions, negotiate with employees? representatives and prepare a social plan. Besides employers are stipulated to try some other methods before termination as it is the last resort. One of the methods to apply before collective redundancies is to put flexible working types into effect for some time. In this way both collective redundancies are avoided and enterprises overcome economic distress easily.