Duvardan radyant soğutmalı deplasmanlı havalandırma ile desteklenmiş bir mahalin ısıl konforunun deneysel incelenmesi
Experimental investigation of thermal comfort in a space with radiant cooling panels embedded in the wall and supported by displacement ventilation
  1. Tez No: 1002706
  2. Yazar: ÖMER AKÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
Özet
Termal konfor, bireylerin içinde bulundukları ortam koşullarını çeşitli açılardan değerlendirdiklerinde memnuniyet duydukları durumu ifade eder. Özellikle kapalı ortamlarda çalışan bireylerin verimliliği ve sağlığı açısından büyük önem taşıyan termal konfor, bina tasarımı, havalandırma sistemleri ve enerji verimliliği bakımından kritik bir rol oynar. Bu çalışmada, radyant soğutmalı bir duvarın deplasmanlı havalandırma ile desteklendiği bir düzenek deneysel olarak incelenmiştir. Bu yaklaşımın, deney odasındaki çeşitli yüzeylerdeki ve odanın orta noktasındaki dikey sıcaklık dağılımlarını ve farklarını nasıl etkilediği değerlendirilerek, radyant duvara gönderilen su sıcaklıkları ve üfleme kanalı hava hızları ölçümleri ile termal konfor koşulları ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, bir odanın bir duvarının radyant soğutma sistemi ile soğutulduğu, zemin seviyesiden difüzörler ile deplasmanlı havalandırma yapıldığı ve farklı senaryoların etkilerinin incelendiği durumlar deneyler ile değerlendirilmiştir. Soğuk iç duvar yüzey sıcaklığı yoğuşma olmaması maksadıyla 14–16 °C aralığında seçilmiştir. Hava giriş sıcaklığı sabit tutulurken, difüzör öncesi üfleme kanalı içerisindeki hava hızları 0, 0,25 ve 0,5 m/s olarak belirlenmiştir. Radyant panelleri besleyen suyun giriş sıcaklıkları ise 12.9, 13,9 ve 14,9 °C olmak üzere üç farklı değer olarak belirlenmiştir. Çeşitli sıcaklık dağılımları ve farkları, Testo 400 termal konfor cihazından elde edilen PMV-PPD indeksleri ile değerlendirilmiş; sonuçlar ASHRAE 55 standardında tanımlanan termal konfor kriterleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgulara göre, 0,5 m/s besleme hızında iç ortamın daha homojen bir dağılım sergilediği görülmüştür. Senaryolarda, oturur pozisyonda baş seviyesi–ayak bileği seviyesi sıcaklık farkı 0,4–1,2 °C aralığında kalarak 3 °C sınırının belirgin biçimde altında kalmıştır. Bu koşullarda 0,5 m/s besleme hızında ölçülen tavan–taban sıcaklık farkı 0,25 m/s besleme hızında 1,1–1,7°C aralığındayken 0,5–1,1°C aralığına gerilemiştir. Buna paralel olarak PMV değerleri −0,3 ile +0,3 aralığında kalarak ±0,5 sınırını aşmamıştır. PPD değerleri ise %5,0–%6,9 aralığında gerçekleşerek %10 sınırının altında kalmıştır. Sonuç olarak, mevcut çalışma kapsamında uygulanan havalandırma sisteminin iç mekan konforunun iyileştirilmesi için uygulanabilir bir yaklaşım olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermal comfort refers to the condition in which individuals feel satisfied when they evaluate the environmental conditions they are exposed to from various perspectives. Thermal comfort, which is of great importance for the productivity and health of individuals working in indoor environments, plays a critical role in building design, ventilation systems, and energy efficiency. In this study, an experimental setup in which a radiantly cooled wall is supported by displacement ventilation was investigated. By evaluating how this approach affects the vertical temperature distributions and differences on various surfaces in the test room and at the room center, thermal comfort conditions were revealed through measurements of the water temperatures supplied to the radiant wall and the air velocities in the supply duct. Within this scope, cases in which one wall of a room was cooled by a radiant cooling system, displacement ventilation was provided via diffusers at floor level, and the effects of different scenarios were examined were evaluated experimentally. The cold interior wall surface temperature was selected in the range of 14–16 °C in order to avoid condensation. While the inlet air temperature was kept constant, the air velocities in the supply duct upstream of the diffusers were set to 0.0, 0.25, and 0.5 m/s. The inlet temperatures of the water supplying the radiant panels were determined as three different values: 12.9, 13.9, and 14.9 °C. Various temperature distributions and differences were evaluated using the PMV–PPD indices obtained from the Testo 400 thermal comfort instrument, and the results were compared with the thermal comfort criteria defined in ASHRAE 55. According to the findings, a more homogeneous indoor distribution was observed at the supply velocity of 0.5 m/s. Across the scenarios, the temperature difference between head level and ankle level in the seated posture remained within 0.4–1.2 °C and was well below the 3 °C limit. Under these conditions, the measured ceiling–floor temperature difference decreased from 1.1–1.7 °C at 0.25 m/s to 0.5–1.1 °C at 0.5 m/s. In parallel, PMV values remained between −0.3 and +0.3 and did not exceed the ±0.5 limit. PPD values ranged from 5.0% to 6.9% and remained below the 10% limit. As a result, the ventilation system applied within the scope of the present study was considered to be an applicable approach for improving indoor comfort.