Dış mekân donatı elemanlarının kullanım performansının belirlenmesi ve kullanıcı odaklı tasarım süreci: Kastamonu Üniversitesi örneği
Determining the usage performance of outdoor urban furniture and the user-oriented design process: the case of Kastamonu University
- Tez No: 1002709
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Yerleşkesinde yer alan dış mekân donatı elemanlarının kullanım performansını belirlemeyi ve bu doğrultuda kullanıcı odaklı tasarım sürecini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın materyalini, Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Yerleşkesinde bulunan bank, kamelya, piknik masası, pergola, ahşap saksı vb. dış mekan donatı elamanları oluşturmuştur. Yerleşke genelinde toplam 429 dış mekan donatı elamanın envanteri çıkarılmış; bu donatı elemanlarına ilişkin 403 katılımcı (öğrenci, akademik ve idari personel) ile çevrim içi anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket kapsamında donatı elemanlarının işlevsellik, ergonomi, dayanıklılık, estetik ve malzeme tercihleri üzerine kullanıcı görüşleri toplanmış; elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yerleşke içerisinde en sık kullanılan alanların Fakülte, Meslek Yüksekokulu, Yüksekokul, Enstitü çevresi ile Merkezi Yemekhane ve çevresi olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık Teknokent A.Ş binası çevresi ve Konukevi çevresi en az kullanılan alanlar olduğu tespit edilmiştir. Donatı türleri açısından banklar ve kamelyalar yoğun kullanıma sahip olduğu; saksı ve pergolalar ile ilgili tercihler daha sınırlı düzeyde kaldığı görülmüştür. Kullanıcılar belirtiği en önemli eksikliklerin dış etkilere karşı dayanıklılık, ergonomik yetersizlik ve mekânsal uyumsuzluk olduğu; buna karşılık işlevselliğin ise tüm donatı türlerinde en belirgin özellik olarak öne çıktığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, üniversite yerleşkelerinde kullanılan dış mekan donatı elemanlarının planlama ve tasarım süreçlerinde işlevsellik, sürdürülebilirlik, dayanıklılık ve kullanıcı odaklılık ilkelerinin birlikte ele alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda geliştirilen çözüm önerileri; kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak donatı sayısının artırılması, ergonomik ve modüler tasarımların geliştirilmesi ile ahşap malzemede bakım ve koruma süreçlerinin iyileştirilmesi yönünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the usage performance of outdoor wooden urban furniture elements located within the Kuzeykent Campus of Kastamonu University and to evaluate the user-oriented design process accordingly. The research material consists of outdoor wooden furniture elements including benches, camellias, picnic tables, pergolas, and wooden planters distributed across the campus. An inventory of 429 furniture elements was compiled throughout the campus, and an online survey was conducted with 403 participants, including students, academic staff, and administrative personnel. Within the scope of the survey, user opinions regarding functionality, ergonomics, durability, aesthetics, and material preferences were collected, and the obtained data were analyzed using SPSS software. The findings indicate that the most frequently used areas within the campus are the surroundings of faculties, vocational schools, schools, and institutes, as well as the central cafeteria and its vicinity. In contrast, the areas surrounding the Technopark Inc. building and the Guesthouse were identified as the least frequently used. In terms of furniture types, benches and gazebos demonstrated the highest usage intensity, whereas preferences for planters and pergolas remained relatively limited. The primary deficiencies identified by users include insufficient resistance to environmental conditions, ergonomic inadequacies, and incompatibility with the spatial context, while functionality emerged as the most prominent characteristic across all furniture types. The findings reveal that the planning and design processes of urban furniture elements on university campuses should integrate the principles of functionality, sustainability, durability, and user-oriented design. Accordingly, the proposed solutions include increasing the number of furniture elements in proportion to user density, developing ergonomic and modular design approaches, and improving maintenance and protection processes for wooden materials.