Anestezi sağlamaya yönelik farklı kriyoterapi yöntemlerinin kök kanal sistemindeki termal etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the thermal effects of different cryotherapy methods for providing anesthesia on the root canal system
- Tez No: 1002718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ERASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, anestezi sağlamaya yönelik kullanılan farklı kriyoterapi yöntemlerinin ve farklı kavite derinliklerinin pulpa odası ile kök kanal sisteminde oluşturduğu termal etkileri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, endodontik tedavilerde ağrı kontrolünü destekleyici bir yaklaşım olarak kullanılan kriyoterapi yöntemlerinin intrapulpal sıcaklık düşüşünün büyüklüğü, düşük sıcaklıklarda kalma süresi, maksimum soğuma sonrası toparlanma dinamikleri ve soğuma hızı üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla aynı mandibular molar dişlerde üç farklı kriyoterapi yöntemi, spanca sarılı buz, soğutucu vitalite spreyi ile soğutulmuş pamuk pelet ve direkt buz çubuğu uygulamaları, 0 mm, 2 mm ve 4 mm kavite derinliklerinde değerlendirilmiştir. Pulpa içi sıcaklık değişimleri T tipi termokupl ile ölçülmüş, deneyler 37 ± 0,1 °C'de sabit tutulan su banyosu düzeneğinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrusal karma etkili model kullanılarak analiz edilmiştir İstatistiksel anlamlılk düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Toplam intrapulpal sıcaklık düşüşü açısından kriyoterapi yöntemi, kavite derinliği ve yöntem- derinlik etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,001). En yüksek toplam sıcaklık düşüşü soğutucu vitalite spreyi grubunda elde edilmiş, bu yöntemi spanca sarılı buz ve buz çubuğu izlemiştir. Kavite derinliği arttıkça toplam sıcaklık düşüşünün de anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Eşik sıcaklık analizlerinde 30 °C altındaki kalma süresi yöntemler arasında anlamlı farklılık göstermiş (p<0,001), 25 °C ve 20 °C eşiklerinin altına ise yalnızca soğutucu vitalite spreyi uygulamasının inebildiği saptanmıştır. Maksimum soğuma sonrası toparlanma süreleri olan t50, t75 ve t100 parametrelerinin tamamında kriyoterapi yöntemi, kavite derinliği ve yöntem-derinlik etkileşimi anlamlı bulunmuştur (p<0,001). Özellikle başlangıç sıcaklığına tam geri dönüş süresi açısından spanca sarılı buz grubunun her üç derinlikte de diğer yöntemlere göre daha kısa toparlanma süresi gösterdiği belirlenmiştir. Maksimum soğuma hızı üzerinde de kriyoterapi yöntemi, kavite derinliği ve bu iki değişken arasındaki etkileşim anlamlı düzeyde etkili bulunmuştur (p<0,001). Bu çalışmanın bulguları, kriyoterapi uygulamalarının pulpa odasında oluşturduğu termal etkinin kullanılan yönteme ve rezidüel dentin bariyerini yansıtan kavite derinliğine bağlı olarak belirgin biçimde değiştiğini göstermektedir. Soğutucu vitalite spreyi uygulaması, oluşturduğu daha büyük sıcaklık düşüşü ve daha düşük eşik sıcaklıkların altına inebilme kapasitesi ile diğer yöntemlerden ayrılmıştır. Buna karşılık, toparlanma paternleri, yalnızca soğumanın büyüklüğü ile değil, uygulanan yöntemin termal etkinin çözülme biçimi ile de ilişkili görünmektedir. Elde edilen bu veriler, kriyoterapinin endodontik tedavilerde ağrı kontrolünü destekleyici kullanımına yönelik biyofiziksel bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the thermal effects produced by different cryotherapy methods and different cavity depths in the pulp chamber and root canal system for achieving anesthesia. The effects of cryotherapy applications, used as a supportive approach for pain control in endodontic treatment, were compared in terms of the magnitude of intrapulpal temperature reduction, the duration spent below specific temperature thresholds, post-cooling recovery dynamics, and maximum cooling rate. For this purpose, three different cryotherapy methods, namely ice wrapped in sponge, refrigerant vitality spray cooled cotton pellet, and direct ice stick application, were evaluated on the same mandibular molar teeth at 0 mm, 2 mm, and 4 mm cavity depths. Intrapulpal temperature changes were measured with a T-type thermocouple, and the experiments were performed in a water bath system maintained at 37 ± 0.1 °C. The obtained data were analyzed using a linear mixed model. The level of statistical significance was set at p<0,05. Cryotherapy method, cavity depth, and the method × depth interaction were found to be statistically significant for total intrapulpal temperature reduction (p<0,001). The highest total temperature reduction was obtained in the refrigerant vitality spray group, followed by the ice wrapped in sponge and ice stick groups. Total temperature reduction increased significantly as cavity depth increased. In the threshold temperature analyses, the duration below 30 °C differed significantly among the methods (p<0,001), whereas only refrigerant vitality spray was able to reach temperatures below the 25 °C and 20 °C thresholds. For the post-cooling recovery parameters t50, t75, and t100, cryotherapy method, cavity depth, and the method × depth interaction were all statistically significant (p<0,001). Regarding the time required for complete return to baseline temperature, the ice wrapped in sponge group showed a shorter recovery time than the other methods at all three cavity depths. Cryotherapy method, cavity depth, and their interaction also had significant effects on the maximum cooling rate (p<0,001). The findings of this study show that the thermal effect produced by cryotherapy in the pulp chamber varies markedly depending on the method used and the cavity depth reflecting the residual dentin barrier. Refrigerant vitality spray differed from the other methods by producing a greater temperature reduction and by being the only method capable of reaching lower temperature thresholds. On the other hand, recovery patterns appeared to be related not only to the magnitude of cooling but also to the manner in which the thermal effect resolved over time. These findings provide a biophysical basis for the supportive use of cryotherapy in pain control during endodontic treatment.