Kesirli mertebeden integro-diferensiyel denklemler için monoton iteratif teknik
Monotone iterative technique for fractional order integro-differential equations
  1. Tez No: 1002841
  2. Yazar: HADİ KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak kesirli analizin kaynağı ve tarihçesi ile birlikte farklı tarzda ve yaygın kullanılan kesirli türev ve integral tanımları verildi. Kesirli diferensiyel eşitsizlikler hakkında bazı temel tanım, teorem ve sonuçlar üzerinde duruldu. Alt ve üst çözümler tekniği yardımıyla verilen eşlenmiş alt ve üst çözümler için karşılaştırma teoremleri ispatlandı. Monoton iteratif teknik ile alt ve üst çözümler metodu kullanılarak bazı şartlar altında verilen bir başlangıç değer probleminin maksimal ve minimal (ekstremal) çözümlerine düzgün ve monoton olarak yakınsayan monoton fonksiyon dizileri elde edilmektedir. Esas olarak bu çalışmada doğrusal olmayan sınır koşuluyla verilen kesirli basamaktan bir integro-diferensiyel denklem için farklı tipten eşlenmiş alt ve üst çözümler kullanılarak monoton iteratif teknik uygulanmış ve literatürdeki bu konuyla ilişkili bazı çalışmalar genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the origin and history of fractional analysis as well as different and widely used various definitions of fractional derivatives and integrals, are given. It also discusses some fundamental definitions, theorems, and results regarding fractional differential inequalities. Comparison theorems for coupled lower and upper solutions are proven using the lower and upper solutions technique. Employing the monoton iterative technique together with the lower and upper solutions method, monotonic function sequences are obtained that converge uniformly and monotonically to the maximal and minimal (extremal) solutions of the non-linear problem. Essentially, in this study, the monotone iterative technique was applied, taking into account different types of coupled lower and upper solutions, to a fractional order integro-differential equation with a non-linear boundary condition, and some studies related to this subject in the literature were generalized.