Georges Perec'in La Disparition (kayboluş) adli romaninin kaynak ve erek kültürlerdeki alimlanmasinin yanmetinsel öğeler bağlaminda incelenmesi
An analysis of the reception of Georges Perec's Novel La Disparition in source and target cultures in the context of paratextual elements
- Tez No: 1002840
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİTNAT ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Georges Perec'in La Disparition adlı yapıtı ile bu yapıtın Türkçe ve İngilizce çevirilerine odaklanmaktadır. La Disparition, lipogram adı verilen yöntemi kullanarak yazılmış bir romandır. Lipogram alfabenin belli bir harfini ya da belli harflerini kullanmadan yazılan metin anlamına gelir. Georges Perec La Disparition'da“E”harfine hiç yer vermemiştir. Bu romanın Türkçe çevirmeni Cemal Yardımcı ve İngilizce çevirmeni Gilbert Adair de yapıtı kendi dillerine aynı kısıtlamayı uygulayarak çevirmişlerdir. Romanın Fransızca orijinalinin ve Türkçe ile İngilizce çevirilerinin yanmetinsel öğeleri bu kısıtlamayı öne çıkarmakta ve okurlara bu konuyla ilgili fikir vermektedir. Bu çalışmada La Disparition ile Türkçe ve İngilizce çevirilerinin yanmetinleri değerlendirilmiş, romanın farklı kültürlerde nasıl sunulduğu ve alımlandığı araştırılmıştır. Bu çalışma yanmetinsel öğelerin bu yapıtların alımlanmasında kilit bir rol üstlendiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Georges Perec's work La Disparition and its Turkish and English translations. La Disparition is a novel written using a technique known as“lipogram,”which refers to a text composed without the use of a specific letter or letters of the alphabet. In La Disparition, Georges Perec entirely omits the letter“e.”Both Cemal Yardımcı, the Turkish translator, and Gilbert Adair, the English translator, rendered the work into their respective languages by adhering to the same constraint. The paratextual elements of the original French edition and its Turkish and English translations highlight this constraint and provide readers with insights into this linguistic feat. In this study, the paratexts of La Disparition and its translations are evaluated to investigate how the novel is presented and received across different cultures. The study demonstrates that paratextual elements play a key role in the reception of these works.