Kumarin ve benzotiyofenden sentezlenen yeni schiff bazının biyolojik aktiviteleri ve probiyotik bakterilerle etkileşimleri
Biological activities of a new schiff base synthesized from coumarin and benzothiophene and its interactions with probiotic bacteria
- Tez No: 1002909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UFUK ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Kimya, Microbiology, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kumarin, bitkilerde doğal olarak bulunan aromatik organik bir maddedir. 19. yüzyılın başlarında keşfedilen bu madde, şu anda farmasötik, gıda ve kozmetik endüstrilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kumarin ve türevlerinin çeşitli biyolojik ve farmakolojik aktiviteleri nedeniyle, tıbbi kullanımlar üzerine çok sayıda araştırma yürütülmüştür. Bu çalışmaların yanı sıra kumarin ve türevlerinin probiyotik bakterilerle nasıl etkileşim kurdukları konusunda önemli eksiklikler bulunmaktadır. Kumarin türevlerini sentezlemek için çeşitli metodolojiler ve prosedürler bulunmaktadır. Kumarin türevleri, çeşitli başlangıç malzemelerinden çeşitli prosesler kullanılarak üretilebilir ancak verimlilik oranı büyük ölçüde değişiklik gösterebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, kumarin, benzotiyofen türevi (Benzotiyofen 2-Karbaldehit) ve bu ikisinden sentezlenen Schiff bazı türevinin ((E)-7-((benzo[b]tiofen-2-ilmetilen) amino)-4-metil-2H-kromon-2-on) biyolojik, farmakolojik ve terapötik etkileri ile probiyotik bakterilerle olan etkileşimlerini incelemektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, kumarin, benzotiyofen türevi (Benzotiyofen 2-Karbaldehit) ve bu ikisinden sentezlenen Schiff bazı türevinin ((E)-7-((benzo[b]tiofen-2-ilmetilen) amino)-4-metil-2H-kromon-2-on) sentezlenecektir. Çalışmanın ikinci aşamasında kumarin ve benzotiyofen türevi (Benzotiyofen 2-Karbaldehit) ile sentezlenen Schiff bazı türevinin probiyotik bir bakteri olan Lacticaseibacillus rhamnosus GG'nin fizyolojik etkileri (mikrobiyal gelişim, otoaggregasyon, koaggregasyon, antioksidan, adezyon ve biyofilm) üzerine araştırma yapılacaktır. Çalışmanın üçüncü aşamasında kumarin, benzotiyofen türevi (Benzotiyofen 2-Karbaldehit) ve bu ikisinden sentezlenen Schiff bazı türevinin ((E)-7-((benzo[b]tiofen-2-ilmetilen) amino)-4-metil-2H-kromon-2-on) probiyotik bakteri ile oluşturduğu sinbiyotik kombinasyonun anti-kanser özelliklerine bakılacaktır. Bu amaçlar doğrultusunda bu bileşiklerin probiyotik bakterilerle ilişkisi, sindirim sistemi ve kanser üzerindeki potansiyel faydalarını ortaya çıkartılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Coumarin is an aromatic organic compound naturally found in plants. Discovered in the early 19th century, this substance is now used in the pharmaceutical, food, and cosmetic industries. Due to the various biological and pharmacological activities of coumarin and its derivatives, numerous studies have been conducted on the medical uses of these substances. However, there are significant gaps in understanding how these substances interact with probiotic bacteria. Various methodologies and procedures have emerged for synthesizing coumarin derivatives. Coumarin derivatives can be produced from various starting materials using different processes, but the yields vary significantly. The aim of this thesis study is to investigate the biological, pharmacological, and therapeutic effects of coumarin, the benzothiophene derivative (Benzothiophene 2-Carbaldehyde), and the Schiff base derivative synthesized from these two ((E)-7-((benzo[b]thiophen-2-ylmethylene) amino)-4-methyl-2H-chromen-2-one) as well as their interactions with probiotic bacteria. In the first phase of the study, coumarin, the benzothiophene derivative (Benzothiophene 2-Carbaldehyde), and the Schiff base derivative synthesized from these two ((E)-7-((benzo[b]thiophen-2-ylmethylene) amino)-4-methyl-2H-chromen-2-one) will be synthesized. In the second phase of the study, the physiological effects of the probiotic bacterium Lacticaseibacillus rhamnosus GG (microbial growth, autoaggregation, coaggregation, antioxidant, adhesion, and biofilm) will be investigated using the Schiff base derivative synthesized from coumarin and the benzothiophene derivative (Benzothiophene 2-Carbaldehyde). In the third phase of the study, the anti-cancer properties of the synbiotic combination formed by the probiotic bacterium and the compound synthesized from coumarin, the benzothiophene derivative (Benzothiophene 2-Carbaldehyde), and the Schiff base derivative ((E)-7-((benzo[b]thiophen-2-ylmethylene) amino)-4-methyl-2H-chromen-2-one) will be examined. In line with these objectives, the aim is to uncover the relationship of these compounds with probiotic bacteria and their potential benefits on the digestive system and cancer.