A Linguistic study on the language use and the jargon of the Turkish Military Academy Cadets
Kara Harp Okulu öğrencilerinin dil kullanımları ve jargonları
  1. Tez No: 100292
  2. Yazar: ÖMER SEYFİ DURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET iletişimin temel aracı olduğu için dilin insan hayatında kaçınılmaz bir yeri vardır. Dil aynı zamanda, toplumun ve kültürün anlaşılması için değerli bir bakış açısı da sağlar. Toplumdilbilim, dili toplumsal bağlamlarında incelerken aynı zamanda toplumsal hayatı da dilbilimi kullanarak inceler. Toplumsal grupların dilleri arasında önemli farklılıklar görülebilir. Aslında her toplumdaki alt grupları tanımlamak mümkündür çünkü, bunlar benzer dil ve davranış örneklerini paylaşırlar. Argonun, diğer işlevlerinin yanı sıra, alt grupların kimliğini ifade etmek için kullanılan en yaygın konuşma biçimlerinden biri olduğu bilinmektedir. Kara Harp Okulu'ndaki harbiyelilerin dil kullanımlarını araştırmak için dördüncü sınıf harbiyelilerden konuşma örnekleri toplanmış ve bunlar sesbilim, sözdizimi ve sözcük bilgisi açılarından incelenmiştir. Ayrıca Hymes tarafından önerilen çerçeveye göre toplumdilbilimi açısından da bir inceleme yapılmıştır. İnceleme sonuçları harbiyelilerin, özellikle sözcük düzeyinde, adına harbiyeli jargonu denebilecek, özel bir dil kullandıklarını göstermektedir. Birinci sınıf harbiyelilere, harbiyeli jargonundaki sözcüklerin ne kadarını bildiklerini araştırmak için bir anket verilmiştir. Yapılan değerlendirme, harbiyeli jargonunun bilinmesi açısından birinci sınıf harbiyeliler arasında önemli farklar olmadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Kara Harp Okulu'ndaki harbiyelilerin kendi dil topluluklarında ölçünlü dilin sözcük varlığından kimi farklılıklar gösterecek biçimde başka bir dil türünü, harbiyeli jargonunu kullandıkları söylenebilir. Bu jargonun kullanılmasında harbiyeliler benzeşik bir alt grup oluşturmaktadır, yani bütün harbiyeliler bu dil türünü arkadaşlarıyla konuşurken başarılı bir şekilde kullanmaktadır. Harbiyeli argosunun en önemli işlevi bir kimlik belirteci olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the primary medium of communication, language is indispensable in human life. It provides valuable insights into the society and culture. Sociolinguistics studies language in its social contexts and also social life through linguistics. Significant differences may be seen in the language of social groups. In fact, it is possible to identify subgroups in each society because, they share similar linguistic and behavioral patterns. Slang, among its other functions, is one of the mostly used speech forms to express the identity of subgroups. In order to study the language use of the cadets at the Turkish Military Academy, speech samples have been collected from the senior cadets and they have been studied phonologically, syntactically, and lexically. A sociolinguistic analysis, too, is conducted according to the framework proposed by Hymes. The results of the study has shown that cadets use a special language, the cadet jargon, especially at the lexical level. Furthermore, a questionnaire is given to the freshman cadets in order to find out how many of the lexical items in the cadet jargon are known by them. The evaluation yields that there are no significant differences among freshman cadets as to the recognition of the cadet jargon. As a conclusion, in can be said that, in their speech community, cadets at the TMA employ another variety, the cadet jargon, which shows certain differences from the lexicon of the standard language. Cadets exhibit a homogenous subgroup in the use of this jargon, that is, all cadets successfully employ it while talking to their friends. The main function of the cadet jargon seems to be a cadet identity marker.