Demirkapı yaylası (Çaykara, Trabzon) buzul gölleri ve çevresi briyofit florasının araştırılması
Research on the bryophyte flora of Demi̇rkapi plateu (Çaykara, Trabzon) and its glaci̇al lakes and surroundi̇ngs
  1. Tez No: 1002957
  2. Yazar: ZEYNEP GİZEM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
05.07.2024 ve 28.06.2025 tarihleri arasında, Trabzon'un Çaykara bölgesindeki Demirkapı Yaylası ve Buzul Gölleri çevresinde saha çalışmaları yürütülmüştür. Çalışma, toplam 24 istasyon ve 9 farklı arazi gezisini kapsayacak şekilde planlanmış; örnekleme, özellikle ilkbahar (Mayıs–Haziran) ve yaz (Temmuz–Ağustos) vejetasyon periyotlarında yoğunlaştırılmıştır. Bu saha çalışmaları sonucunda, toplam 1060 briyofit numunesi toplanmıştır. Yapılan morfolojik incelemeler ve taksonomik değerlendirmelerle, çalışma sahasından 293 taksonun varlığı saptanmıştır. Sınıflara göre takson dağılımı şöyledir: 245 takson Bryophyta (yapraklı karayosunları), 47 takson Marchantiophyta (ciğerotları) ve 1 takson Anthocerotophyta (boynuzsu otları). Elde edilen sonuçlar arasında, yapraklı karayosunlarından Oncophorus integerrimus Hedenäs, ve ciğerotlarından Nardia pacifica Bakalin, Türkiye florası için yeni kayıttır. Çalışma sahasında belirlenen Marchantiophyta bölümünden Lophozia silvicola H.Buch, Bryophyta bölümünden ise Andreaea alpestris (Thed.) Schimp, Andreaea mutabilis Hook.f. & Wilson, Niphotrichum canescens subsp. latifolium (C.E.O.Jensen) Frisvoll, ve Sphagnum russowii Warnst, olmak üzere toplam beş takson, Türkiye briyoflorası açısından dikkat çekici olup ülkemiz için ikinci kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Field studies were conducted between July 5, 2024, and June 28, 2025, in the Demirkapı Plateau and the surrounding Glacial Lakes in the Çaykara district of Trabzon. The study was designed to include a total of 24 stations and 9 distinct field trips, with sampling intensified particularly during the spring (May–June) and summer (July–August) vegetation periods. As a result of these field studies, a total of 1060 bryophyte specimens were collected. Morphological examinations and taxonomic evaluations revealed the presence of 293 taxa in the study area. The distribution of taxa by classes is as follows: 245 taxa belong to Bryophyta (mosses), 47 taxa to Marchantiophyta (liverworts), and 1 taxon to Anthocerotophyta (hornworts). Among the results obtained, Oncophorus integerrimus Hedenäs, from the mosses and Nardia pacifica Bakalin, from the liverworts are new records for the flora of Türkiye. Furthermore, a total of five taxa identified in the study area Lophozia silvicola H.Buch, from the division Marchantiophyta, and Andreaea alpestris (Thed.) Schimp., Andreaea mutabilis Hook.f. & Wilson, Niphotrichum canescens subsp. latifolium (C.E.O.Jensen) Frisvoll, and Sphagnum russowii Warnst. from the division Bryophyta are noteworthy for the Turkish bryoflora and represent the second records for the country.