Revisiting female madness: A psycho-feminist reading of Surfacing by Margaret Atwood, the Waves by Virginia Woolf, Handan by Halide Edip and Tante Rosa by Sevgi Soysal
Kadın deliliğini yeniden düşünmek: Margaret Atwood'un Yüzeye Çıkmak, Virginia Woolf'un Dalgalar, Halide Edip'in Handan ve Sevgi Soysal'ın Tante Rosa adlı romanlarının psiko-feminist bir okuması
- Tez No: 1002974
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAKTIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, seçilen modern Türk ve İngiliz romanlarında deliliğin edebi kurgusunu ve cinsiyetlendirilen ifadesini inceler. Deliliğin kültürel söylemde, tıbbi teşhis ve sosyal kurgu arasında yer alan tartışmalı bir konumda olduğunu ve edebiyatta sadece aklın sınırlarını denetleyen bir edebi izlek olarak değil, aynı zamanda direnişin ifade edildiği bir anlatı stratejisi olarak da işlev gördüğünü savunur. Deli kadın figürüne odaklanan bu çalışma, baskın sosyal normlara meydan okuyan kadın karakterlerin nasıl tekrar tekrar deli olarak damgalandığını ve deliliğin güç ve yıkıcılığın kesiştiği bir alan haline nasıl geldiğini inceler. Feminist edebiyat eleştirisi ve psikanalitik teoriden yararlanan bu tez, kadın yazarlar tarafından yaratılan deli kadın figürlerini,“sözde deliliği”patolojik bir anormallik yerine yıkıcı bir form olarak çerçeveleyen direniş alanları olarak yeniden ele alır. Romanlardaki bağlamı yakından inceleyerek, bu romanların yazıldığı dönemler ile yazarlarının ifade ettiği protesto düzeyi arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gözler önüne serer. Sosyal değişim ve ideolojik çatışma dönemlerinin kültürler arası daha güçlü edebi direniş biçimlerine yol açtığını belirtir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the literary construction of madness and its gendered articulation in selected modern Turkish and English novels. It argues that madness occupies a contested position in cultural discourse, situated between medical diagnosis and social construction, and that it functions in literature not only as a literary trope that polices the boundaries of reason but also as a narrative strategy through which resistance is expressed. Focusing on the figure of the madwoman, the study demonstrates how female characters who challenge dominant social norms are repeatedly marked as mad, transforming madness into a site where power and subversion intersect. Drawing on feminist literary criticism and psychoanalytic theory, the thesis reconsiders madwoman figures created by female authors as sites of resistance that reframe so-called madness as a subversive mode rather than a pathological anomaly. By closely examining the context, the study shows a strong link between the times when these novels were written and the level of protest expressed by their authors, indicating that periods of social change and ideological conflict lead to more powerful forms of literary resistance across cultures.