The gift of madness: Confronting past traumatic memories as a gateway to healing
Deliliğin armağanı: Geçmişin karanlık yüzü ile yüzleşme ve iyileşmeye giden delilik geçidi
  1. Tez No: 980723
  2. Yazar: FİDAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI TEKİNAY GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Deliliğin Armağanı: Geçmişin Karanlık Yüzü ile Yüzleşme ve İyileşmeye Giden Delilik Geçidi Bu tez, Valerie Martin'in Property, Jean Rhys'in Wide Sargasso Sea ve Toni Morrison'un Beloved adlı sömürgecilik sonrası romanlarında delilik kavramını sınırları yeniden dönüştüren ve kurtarıcı bir güç olarak analiz etmektedir. Çalışma, deliliği bir patoloji olarak değil, tarihsel şiddete, sömürgeci baskıya ve epigenetik travmalara karşı baş kaldıran bir yanıt olarak ele almaktadır. 'Deli' olarak etiketlenen karakterler, sindirilmiş baskı ve toplumsal cinsiyete dayalı tahakküm anılarını yüzeye çıkararak Batı'nın egemen anlatılarını parçalamakta ve özneliklerini yeniden talep etmektedir. Bu tez, sözde deliliği, zaman ve mekân sınırlarını aşarak transatlantik geçişe dayanan parçalanmış anılara geri dönüşü mümkün kılan bir“armağan”olarak değerlendirmektedir. 'Deli' figürler, tarihi yüzleşmeyi gerçekleştiren birer ölü kaldırıcı gibi ortaya çıkar; miras alınmış travmaları kovarak kadın kimliğini yeniden kurarlar. Annelikten vazgeçme, çocuk öldürme ve efendinin alanından kaçış gibi eylemlerle sergiledikleri başkaldırı, kolonyal özerkliği mecazi olarak etkisiz hale getirerek logo merkezci hegemonya yapılarının üzerini açığa çıkarır. Bu karakterler, kadın anlatısını yeniden oluşturarak travma iyileşmesini mümkün kılar ve böylelikle tarihsel şiddetin süregiden izlerine işaret ederler. Özetle bu tez, deliliğin epistemolojik bir araç, hakikat üretiminin ve varoluşun yeniden keşfedilen bir biçimi olarak işlev görmeyi hedefler. Tez, travma, dişil yaratım ve hakikat söylemi üzerine yürütülen daha geniş tartışmalara katkı sunmayı hedefler; deliliği hem bir acı alanı hem de dönüşüm sağlayan bir iyileşme kapısı olarak konumlandırır.
Özet (Çeviri)
The Gift of Madness: Confronting Past Traumatic Memories as a Gateway to Healing This thesis analyses the concept of madness as a transgressive and redemptive force in the postcolonial novels Property by Valerie Martin, Wide Sargasso Sea by Jean Rhys, and Beloved by Toni Morrison. The study explores madness not as a pathology but as a resisting response to historical violence, colonial oppression, and epigenetic trauma of characters labelled as 'mad'. Madness enables objectified characters to confront repressed memories of oppression and gendered subjugation, deconstructing dominant narratives of the West and reclaiming agency. This survey focuses on the idea of madness as a 'gift' that allows transcendence of time and presence to revisit fragmented memories rooted in the transatlantic Passage. The 'mad' figures emerge as morticians, agents of historical reckoning, exorcising inherited trauma to reestablish the female identity. Their defiance, conveyed as maternal abandonment, infanticide, and the flight from the master's domain, metaphorically serves to emasculate colonial autonomy, unveiling logocentric structures of hegemony. These characters engage in the recreation of a female narration to enable trauma healing and thereby imply the ongoing traits of historical violence. Ultimately, this thesis argues that madness functions as an epistemological medium, a reinvented mode of truthmaking and being, with which traumatised subjects of postcolonialism debunk their imposed identities and envision liberated futures. This thesis aims to contribute to broader discourses on trauma, female creation, and truthmaking, positioning madness as both a side of pain and a transformative gateway to healing.