Sudan'da çağdaş Kur'ân araştırmaları
Contemporary Quran research in Sudan
  1. Tez No: 1003005
  2. Yazar: YILMAZ KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÖĞMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Sudan, sömürgecilik tecrübesi, bağımsızlık sonrası siyasal kırılmalar ve modern devlet inşası süreçleri nedeniyle Kur'ân yorumlarının yoğun biçimde toplumsal ve siyasal alanla ilişkilendirildiği bir bağlam sunmaktadır. Bu bağlamda tefsir faaliyeti, metni açıklamanın ötesinde, toplumsal düzeni anlamlandırma ve meşrulaştırma işlevi üstlenmiştir. Sudan'daki çağdaş Kur'ân araştırmaları temsil kabiliyeti yüksek müfessirler ve yaklaşımlar üzerinden analiz edilmiştir. Hasan et-Turâbî'nin ictimâi yorumu tefsirin siyasal ve bütüncül boyutunu, Mahmud Muhammed Tâhâ'nın tarihselci yaklaşımı vahyin tarihsel bağlamını, Abdullah et-Tayyib'in dil merkezli yaklaşımı klasik usûlün sürekliliğini, Muhammed Osman el-Mîrgânî'nin sûfî yorumu ise Kur'ân'ın toplumsal ve ahlâkî sürekliliğini muhafaza eden ana damarlar olarak temsil edilmektedir. Çalışma, Sudan'daki çağdaş Kur'ân araştırmalarındaki etkileşimi de ele alıp incelemektedir. Çalışmamızın temel problemi ise, modern dönemde Kur'ân yorumlarının hangi şartlar altında üretildiği ve bu yorumların klasik tefsir usûlüyle nasıl bir ilişki kurduğudur. Bu ilişkiyi, Sudan örneği üzerinden ele alarak çağdaş tefsir faaliyetlerinin bağlamla ilişkisi görünür kılınmıştır. Çalışma, Sudan'daki çağdaş Kur'ân araştırmalarının tek bir metodolojik çizgide birleşmediğini, aksine usûl bilinci ile aktüel ihtiyaçlar arasında sürekli bir gerilim ürettiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle tez, çağdaş tefsir literatüründe yöntem tartışmalarına bağlam merkezli analitik bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Sudan presents a context in which Qur'anic interpretations are intensely associated with the social and political spheres due to its colonial experience, post-independence political ruptures, and modern state-building processes. In this framework, the activity of tafsir has undertaken the function of making sense of and legitimizing the social order beyond merely explaining the text. Contemporary Qur'anic studies in Sudan are analyzed through interpreters and approaches with high representative capacity. Hasan al-Turabi's social (ijtimā'ī) interpretation represents the political and holistic dimension of tafsir; Mahmud Muhammad Taha's historicist approach represents the historical context of revelation; Abdullah al-Tayyib's language-centered approach represents the continuity of the classical method (usūl); and Muhammad Osman al-Mirghani's Sufi interpretation represents the main arteries preserving the social and moral continuity of the Qur'an. The study also examines the interaction within contemporary Qur'anic research in Sudan. The fundamental problem of our study is the conditions under which Qur'anic interpretations were produced in the modern period and how these interpretations establish a relationship with the classical method of tafsir. By addressing this relationship through the case of Sudan, the connection between contemporary tafsir activities and context has been rendered visible. The study demonstrates that contemporary Qur'anic research in Sudan does not converge on a single methodological line; on the contrary, it generates a constant tension between methodological consciousness (usūl) and contemporary needs. In this respect, the thesis aims to provide a context-centered analytical contribution to methodological debates in contemporary tafsir literature.