Sürdürülebilir finans girişimlerinin finansal piyasalar üzerindeki etkisi: Menkul kıymetlerin ve ÇSY entegrasyonunun karşılaştırmalı analizi
Impact of sustainable finance initiatives on financial markets: A comparative analysis of securities and ESG integration
- Tez No: 845066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAN MASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanayi devrimi ile karbon emisyonunu artıran ve son yıllarda en üst seviyeye ulaşan çevreyi daha iyi hale getirmek için küresel bir değişim yaşanıyor. 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin birçok ülke tarafından benimsenmesi, politika yapıcıların para politikalarını şekillendirmesine ve değiştirmesine yol açmıştır. Kararlaştırılan standartlar ve hedefler finansal piyasaları etkilemekte ve yatırımcılar tarafından bilinçli karar alma olgusuna yol açmış ve birçok finansal gelişmede sonuçlanmıştır. Bu gelişmelerle birlikte Sürdürülebilir Finans girişimleri de somutlaşmış ve yatırım stratejilerine çevresel, sosyal ve yönetişim faktörlerini esas alarak uygulamayı amaçlamıştır. Yatırımcılar, yatırım kararlarını takip ederken, yalnızca finansal yönü değil, aynı zamanda çevre, toplum ve yönetişim ile ilgili faktörleri de dikkate almaya başladılar. En popüler sürdürülebilir finans araçlarından biri, yatırımcıların tercih ettiği hala yeşil tahvil ihracı. Tüm Avrupa'da, aynı zamanda Asya ve Amerika kıtalarında başlayan çok sayıda kamu ve özel kuruluş, sürdürülebilir kalkınma için bu aracı benimsiyor. Ayrıca, gelirleri iklim ve çevre dostu projeleri finanse etmek için kullanılan birkaç yeni finansal araç geliştirilmektedir. Yeşil ve sürdürülebilir girişimlerin finansal piyasalar üzerindeki etkileri daha çok COVID-19 salgını sırasında diğer şirket yapılarına dirençli girişimlerde gözlenmiştir. Sürdürülebilir borç ihracı 2021'de neredeyse 200 milyar dolara yükselirken, bu gelişmekte olan piyasalar için çığır açan bir yıl oldu. Bu nedenle 2021, finansal piyasalar için çevresel, sosyal ve yönetişim konularında başarılı bir yıl olmuştur. Piyasa eğilimlerini analiz eden, menkul kıymetleri ve ESG entegrasyonunu inceleyen ve sürdürülebilir finansal araçları değerlendiren bu kapsamlı çalışma, sürdürülebilir finans girişimlerinin finansal piyasalar üzerindeki etkisine dalacaktır. Özellikle hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlar için etkileri ele alacaktır. Değerli iç görülere odaklanan bu araştırma, sürdürülebilir finans ve yatırım alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A global change is taking place to make environment better, which have been increasing carbon emission with the industrial revolution and have reached a top level in recent years. Signed in 2015, the Paris Climate Agreement and the adoption of the United Nations Sustainable Development Goals by numerous countries have led to policy-makers shaping and altering monetary policies. The agreed standards and targets impact on the financial markets and have given rise to the phenomenon of informed decision-making by investors and have concluded in many financial developments. Sustainable Finance initiatives have also been embodied along with these developments and aim to apply environmental, social and governance factors to investment strategies on their basis. Investors, in their pursuit of investment decisions, have started to consider not only the financial aspect but also factors related to environment, society, and governance. One of the most popular sustainable finance instruments is still green bond issuance, which investors prefer. A large number of public and private organizations, which started in all around Europe, but also in Asia and the America continents, are adopting this tool for sustainable development. Besides, several new financial instruments are being developed, the proceeds of which are used to finance climate and environmentally friendly projects. The effects of green and sustainable initiatives on financial markets has mostly been observed in initiatives that are resistant to other company structures during the COVID-19 pandemic. While sustainable debt issuance has rose to almost $200 billion in 2021, this has been a groundbreaking year for emerging markets. Therefore, 2021 has been a successful year for financial markets in terms of environmental, social and governance issues. Analyzing market trends, studying securities and ESG integration, and evaluating sustainable financial instruments, this comprehensive study will dive into the impact of sustainable finance initiatives on financial markets. In particular, it will address implications for both developed and emerging markets. With a focus on valuable insights, this research contributes to the field of sustainable finance and investment.